Profesor srpskog jezika savetuje: Na vreme krenuti sa pripremama za malu maturu da deca ne bi bila pod stresom
Profesor srpskog jezika i književnosti Milorad Dašić poručio je da đaci i roditelji uveliko treba da razmišljaju o pripremama za polaganje male mature zato što pripreme treba početi na vreme kako bi se i roditelji i mali maturanti lišili stresa koje polaganje male mature nosi sa sobom.
Dašić je za Tanjug istakao da su rezultati inicijalnih testova koji su uobičajena praksa poslednjih godina kako bi se proverilo znanje iz gradiva, prvi alarm koji ukazuje nastavnicima, đacima i roditeljima na čemu treba dodatno raditi.
"Praksa je pokazala da poslednjih godina ti rezultati nisu dobri. Postoje razlozi zašto su ti rezultati slabi, ti inicijalni testovi se ne ocenjuju i đaci nemaju tu vrstu pritiska, zbog čega možda malo ležernije pristupaju tome. Bez obzira na sve treba ih uzeti za ozbiljno i shvatiti da mora da se pređe gradivo ponovo", poručio je profesor.
Na pitanje kada su deci potrebni privatni časovi i zašto su oni dobri, Dašič je rekao da od deteta do deteta zavisi da li je potrebno uzeti privatne časove jer detetu koje ima nivo svesti sa svojih 14 godina da treba vredno da uči, radi, pamti, neće biti potrebni privatni časovi.
S obzirom da većina dece danas nije takva i da oni u tom uzrastu malo olako shvataju školu i ne smtraju je kao prioritet, Dašić je ocenio da dodatni rad jeste potreban većini učenika.
"Da li će to biti privatni časovi pojedinačni, da li će to biti nešto organizovano u okviru škole ili će biti organizovano van redovne nastave, to je po izboru. Nekoj deci više odgovara jedan način rada, to zavisi od senzibilteta deteta jer neko više voli da radi pojedinačno a neko više u grupi", izjavio je on.
Profesor srpskog jezika i književnosti Nenad Gugl izjavio je danas da iako se đaci već od petog razreda na neki način pripremaju za polganje male mature, sada je pravi trenutak da se ozbiljnije počne sa pripremama jer je mala matura veoma značajna čvorna tačka u životu učenika.
"Pripreme su veoma bitne za velike stvari u životu, kada su pitali Abrahama Linkolna kako bi posekao jedno drvo da imaš 10 sati, on je rekao da bi se devet sati pripremao, oštrio sekiru, a da bi sat vremena to radio", istakao je on za Tanjug.
Gugl je rekao da je ritam življenja dece i učenika danas mnogo drugačiji nego ranije jer su oni danas "bombardovani" informacijama, instragram sadržajima, vannastavnim aktivnostima, zbog čega je dobro početi sa pripremama na vreme jer i ono što je utvrđeno, vremenom može da izbledi.
"Mi već posle prvog tromesečja možemo da pretpostavimo kakvi su simpotimi i kojim pravcem idu pripreme za malu maturu, ali to ništa ne mora da znači. Ako su loši rezultati to je prolazno vreme, vi trčite jedan maraton koji je 42 kilometara pa ako ste na petom slabi, to ne znači da nećete na 42. da povećate kondiciju i nadoknadite izgubljeno", poručio je profesor.
Iako učenik mora sam da uči i savlada gradivo, Gugl smatra da privatni časovi mogu da budu dobra podrška i pomoć u tome, napomenuvši da oni nisu neophodni za svakog učenika.
Ukoliko je to za mnoge roditelje skupo i nemaju finansijskih sredstava da priušte svom detetu privatne časove, profesor kaže oni moraju da nađu način da se "ispenju na vrh" male mature bez pomoći privatnih časova, što je moguće.
Ako roditelji imaju novca da priušte detetu privatne časove, Gugl smatra da to treba da urade zato što su privatni časovi na neki način investicija, a ne trošak
(Telegraf.rs/Tanjug)