Počinje skrining na rak pluća u Beogradu: Evo da li ste kandidat za pregled, i ko obavezno treba da se javi

Vreme čitanja: oko 2 min.
Printskrin: Tanjug/video

Statistika pokazuje da rak pluća predstavlja vodeći uzrok smrtnosti od svih maligniteta. Srbija će biti prva zemlja Zapadnog Balkana koja će uvesti skrining na rano otkrivanje ove bolesti.

- Skrining karcinoma pluća počinje  danas i radi se u Klinici za pulmoligiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, svakim radnim danom posle 14 časova. Kriterijumi za skrinig su sve osobe starije od 50 godina i koje imaju pušački staž duži od 30 godina, izjavio je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

Printskrin: Tanjug/video

On je na konferenciji povodom početka rada skrininga naveo da skrining obuhvata sve beogradske opštine.

-Na svaka dva sata jedna osoba premine od raka pluća. Godišnje oboli više od 7.000, a nažalost premine više od 5.000 ljudi u Srbiji. Rano otkrivanje je preduslov, jer se u više od 70 odsto slučajeva taj malignitet otkrije u kasnom stadijumu. Uskoro će čitava zemlja biti obuhvaćena skriningom, a danas počinje odmah da se radi u Klinici za pulmologiju UKCS, poručio je ministar.

Koliko nam je to neophodno i kakvi su pokazatelji, u emsiji Zdravo sa Ivanom,  razgovarali smo sa dr Mihailom Stjepanovićem, direktorom Klinike za pulmologiju UKCS.

Kako je dr Stjepanović dodao, na skrining treba da dođu svi oni koji imaju više od 50 godina života i koji imaju 30 godina pušačkog staža.

Biće uključeno svih 16 Domova zdravlja na teritoriji Beograda. Ovo je pilot projekat, da prvo krenemo nekih mesec, dva, ri da vidimo kako će to izgledati, a potom ako to zaživi, ja se nadam da će se proširiti na celu Srbiju, kaže dr Stjepanović.

Zašto je važan skrining raka pluća

Skrining se sprovodi kako bi neku bolest otkrili u ranoj fazi i otpočeli lečenje na vreme, kada su i šanse za izlečenje daleko veće.

- Tada imamo dovoljno vemena za intervenciju, tada možemo da takve pacijente operišemo i da oni budu izlečeni. Veliki problem što se rak pluća otkrije kod 70 pacijenata kada već krenu metastaze. To znači da mi ne možemo mnogo toga da učinimo, možemo samo da im ostavimo dijagnozu, uputimo na dalje lečenje, odnosno hemoterapiju i na neke inovativne terapije. Ali, manje od 10 posto je pacijenata koji se operišu, objasnio je lekar u emsiji Zdravo sa Ivanom.

Za skrining nije potreban uput i besplatan je za sve pacijente. Skrining se zakazuje putem broja telefona 066 267 268, u periodu od osam do 20 časova

(Telegraf.rs)