Ambasadorka Srbije u Španiji: Među žrtvama nema državljana Srbije!

E. K.
Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: K1

Najgore poplave u Španiji u poslednjih 50 godina izazvale su haos u regionu Valensije i njenoj okolini, gde su nabujale reke uništile mostove, puteve i odneli stotine automobila. Ova prirodna katastrofa, koja je odnela preko 150 života, ostavila je trag ne samo u ljudskim gubicima već i u razorenoj infrastrukturi i razoranim porodicama. Vlada Španije proglasila je trodnevnu žalost, dok građani i spasioci tragaju za nestalima i pokušavaju da saniraju štetu. Ambasadorka Srbije u Madridu, Irena Šarac, poručuje da među stradalima i nestalima nema državljana naše zemlje.

Postavlja se pitanje šta je dovelo do ove nesreće i kakve su posledice po lokalno stanovništvo, ali i strance u regionu. Šarac je poručila i da Ambasada pomaže našim građanima u pogođenom području.

- Nažalost, atmosfera u Španiji je potpuno obojena tragedijom koja je već ušla u istoriju kao jedna od najvećih nesreća u ovoj zemlji. Španski narod ne pamti ovakvu katastrofu u ovom veku, a veruje se da je među najvećima u istoriji. Poslednji zvanični podatak o broju žrtava iznosi 158, objavljen juče oko 16 časova, ali jutros se pominje broj od 165, što još uvek nije potvrđeno od strane nadležnih. Saobraćaj u Valensiji je obustavljen, a danas, na veliki praznik Dan svih svetih, državne institucije ne rade. Čitava zemlja je posvećena sanaciji posledica ove tragedije. Za regione Valensije i Andaluzije na snazi je narandžasti meteoalarm, uz upozorenje na nastavak obilnih padavina. Ono što bih posebno istakla je da među stradalima, na sreću, nema državljana Republike Srbije. Niko se nije javio iz ugroženih područja Valensije, gde je prema zvaničnim podacima registrovano 544 naših građana. Takođe, nema prijava ni od strane porodica i prijatelja, što nam uliva nadu da naši državljani nisu pretrpeli veće posledice - navodi ambasadorka.

Ona dalje objašnjava uzrok prirodne katastrofe u Valensiji: "Ovaj meteorološki fenomen naziva se DANA, što znači 'izolovana depresija visokog nivoa' usled naglih promena pritiska u atmosferi. Takvi fenomeni mogu se javiti širom sveta, ali su posebno prisutni u mediteranskim oblastima. Ovo, nažalost, nije prvi put da se slična tragedija dešava u regionu Valensije. Davne 1957. godine, reka Turija se izlila zbog sličnog fenomena i odnela mnoge živote. Slične nesreće zadesile su Španiju i 1996. godine. Iako ovo nije jedinstven događaj, posledice su ovog puta zaista katastrofalne".

Ambasadorka ističe da su kiše bile najavljene, ali da niko nije mogao predvideti ovako katastrofalne razmere.

- Moglo je da se predvidi nevreme, ali ne ovakvog intenziteta. Infrastruktura je u pojedinim delovima Valensije potpuno uništena. Trenutno niko ne može da proceni ukupnu materijalnu štetu, ali je izvesno da će, pored regionalne vlade Valensije, pomoć stići i od centralne vlade Španije, što je juče najavio premijer. Sledećeg utorka će biti doneta odluka da se svi regioni pogođeni poplavama proglase područjima visokog vremenskog rizika, što će omogućiti dodatna finansijska sredstva iz državnih i EU fondova. Želim posebno da naglasim da je Republika Srbija, na čelu sa zvaničnicima i predsednikom, pored izraza saučešća porodicama žrtava, izrazila spremnost da pomogne u svim mogućim vidovima - rekla je ambasadorka.

Ona je dodala i da u pojedinim delovima Valensije nema hrane i vode za piće.

- U pojedinim delovima Valensije nema ni vode ni hrane. Saobraćajna infrastruktura je razorena. Iako se život u centralnom delu Valensije odvija normalno, najteže je u okolnim oblastima, gde se pronalaze načini da se obezbede osnovne životne namirnice i voda za piće - zaključila je ambasadorka Srbije u emisiji "Uranak" na televiziji K1.

(Telegraf.rs)