Janković: Vreme da promenimo nepisano pravilo da je "žensko dete tuđa kuća"

E. K.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Mateja Beljan

Zakoni su jasni - žene i muškarci imaju jednako pravo na nasleđivanje i tako je već 80 godina, ali u životu je rasprostranjeno uverenje, čak i među mladima, da muškarci treba da imaju prednost, zbog čega se mnoge žene i dalje odriču nasledstva kako ne bi naišle na osudu porodice i okoline, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na otvaranju konferencije "Pravedno nasleđivanje - korak ka osnaživanju žena".

Na konferenciji, koju su zajednički organizovali Poverenik za zaštitu ravnopravnosti i Nemačka razvojna saradnja (GIZ) u okviru projekta "Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji" (SIP), koja ima za cilj podizanje svesti javnosti o ovoj važnoj temi, predstavljeni su rezultati istraživanja, sprovedenog u okviru projekta, o uticaju društvenih normi na stavove i odluke u pogledu nasleđivanja imovine, koje je obuhvatilo žene i muškarce različitih starosnih kategorija iz ruralnih i urbanih područja širom Srbije.

Prema tom istraživanju, značajno veći procenat žena (66%) podržava punu ravnopravnost u nasleđivanju u odnosu na muškarce (39%), a tradicionalne i porodične vrednosti najčešće se navode kao ključni motivi za odricanje od nasledstva, kao i moralna dužnost i želja za očuvanjem dobrih porodičnih odnosa.

- Odricanje od nasledstva ima značajne pravne posledice kojih žene često nisu svesne - rekla je Janković.

Ona je istakla da je upravo zbog toga Poverenik ponovio inicijativu za izmenu dela Zakona o socijalnoj zaštiti koji se odnose na uslove za ostvarivanje prava na socijalnu novčanu pomoć.

- Vreme je da promenimo nepisana pravila, pa da izreka "žensko dete tuđa kuća" postane "žensko dete puna kuća" jer žena ima puno pravo da kaže da želi svoj deo koji će ostaviti svojoj deci. Ne sme se zanemariti da su pritisku društvenih i kulturnih normi izloženi i muškarci od kojih se, takođe, očekuje da nekada postupaju suprotno svojim željama i uverenjima - navela je Janković.

U uvodnom obraćanju, vođa projekta "Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji" Mihael Engel je rekao da je inkluzija ranjivih grupa, posebno žena, jedan od ciljeva Nemačke razvojne saradnje.

- Kroz projekat, podržavamo različite institucionalne partnere i partnere iz civilnog društva, kako bi se promenila praksa nasleđivanja koja često ne ide u korist žena. S tim u vezi, podržali smo podizanje svesti o ovom pitanju, sveobuhvatno istraživanje o percepciji ovog problema u široj javnosti i preporuke za reviziju relevantnih zakonodavnih i strateških dokumenata. To je definitivno inicijativa koja dolazi sa više zainteresovanih strana - rekao je Engel.

Na konferenciji su govorili i državna sekretarka u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Stana Božović, kao i profesorka Ivana Krstić, Vladimir Pejić i Marko Milanović koji su predstavili analizu pravnog okvira i rezultate istraživanja, saopštio je Poverenik za zaštitu ravnopravnosti.

(Telegraf.rs/Tanjug)