Naši lekari otkrivaju šta se dešava u organizmu kada smo pod stresom! Evo koji su organi prvi na udaru
Stres može biti okidač za mnoge bolesti je se tada u našem organizmu dešavaju brojne hormonske promene koje sa sobom vuku posledice. Dijabetes, kardiovaskularne bolesti, gastroenterološki problemi, mogu se ispoljiti usled posledica stresa. Šta se dešava u organizmu ako ga stalno izlažemo stresu, koliko je opasno i kako se izborti, odgovore za Telegraf.rs dali su naši lekari.
Endokrinolog dr Snežana Polovina, u Podcastu Zdravo sa Ivanom objasnila je detaljno šta se dešava u organizmu dok smo pod stresom i kako se odražava na naše zdravlje.
- Naš organizam pati kada smo pod stresom i njemu nije dobro. Kada je u pitanju akutni stres, akutna životna ugroženost, onda odjednom počinju da se luče hormoni srži nadbubrega, to je poznati adrenalon, dopamin, koji dovode do toga da mišići dobijaju veću količnu krvi da mi možemo da mi možemo da trčimo, prišire nam se zenice da bismo pobegli, ili da bismo se borili. To su hormni za bori se ili beži, objašnjava dr Polovina posledice akutnog stresa.
Ipak, kako je stres je svakodni deo našeg života, bio on pozitivan ili negativan, teško ga je izbeći. Kako savetuju stručnjaci, treba naći ventil i osloboditi se nelagodnosti. Svakako, ukoliko to ne možete sami potrebno je obratiti se lekaru.
- Stres može da pogura bolest i može biti okidač. Stres znači da se naš nervni sistem ne oseća dobro u određenoj situaciji, i ne možemo da se prilagodimo toj situaciji i onda mi patimo. Kada je hronični stres u pitanju, ono što nam je svakodnevno, što je opterećujuće, onda se luči više hormon kortizol, objasnila je doktorka.
Šta je kortizol?
Kortizol je hormon koji bi trebalo da pripremi organizam za stres, on se luči fiziološki u ranim jutarnjim satima, da bi nas pripremio za dan koji dolazi, održava svoj nivo do pet popodne, i onda počinje da opada da bi nas pustio da se naspavamo i odmorimo.
- Kada smo izloženi stresu, kada radimo u noćnoj smeni, i kada gledamo u mobilne telefone uveče, upaljeno je svetlo, mozak ne može da se opusti, onda je kortizol ostale stalno povišen. Ono što se dalje dešava on nastavlja da pravi metabolički problem, onemogućava insulinu da deluje, šećer ostaje stalno blago povišen, podiže nivo holesterola, i to onog LDL holesterola, koji pravi naslage u krvnim sudovima. On obara nivo onog dobrog holesterola, a s druge strane dolazi do porasta krvnog pritiska, i donjeg i gornjeg, krvni sudovi se ne pune dovoljno krvlju, srčani mišić počinje da pati i dolazi prvo do zadebljanja srčanog mišića, a onda do ishemijskih promena i sklonosti ka infarktu, objasnila je dr Polovina u emisiji Zdravo sa Ivanom.
Svi organi na udaru
Kako je doktorka objasnila, s jedne strane strada kardiovaskularni sistem zbog hroničnog stresa, s druge strane metabolički dolazi do izmene organizma.
- Javlja se sklonost ka šećernoj bolesti, do poremećaja masti, nastaje centralna gojaznost, nakupljanje masnoće u predelu trbuha, pa se gubi struk, dobija se onaj oblik jabuke i to sve upravo vodi u dijabetes, objasnila je dr Polovina.
Kako se oslobiti stresa
Stresa se treba osloboditi fizičkom aktivnošću, ukoliko vam to ne polazi za rukom, obratite se stručnjaku, psihologu i psihoterapeutu koji će vam pokazati model kako se odupreti stresnim situacijama.
Dr Biserka Obradović u Podcastu Zdravo sa Ivanom, objasnila je da je šetnja lek.
- Mi biramo stres a stres bira bolest. Stres je okidač za mnoge bolesti. Ako mi imamo jedan ispunjen život, da znamo da se radujemo nekim sitnicama, onda smo na dobrom putu, apeluje dr Obradović.
(Telegraf.rs)