I kad nisam imala novca, ovo sam kupovala: Vesna Dedić za Telegraf o vaspitavanju dece, "na ovome ne štedite"

A. G.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Antonio Ahel/ATAImages

Ostavi taj telefon, rečenica je koju danas gotovo svaki roditelj govori svom detetu. I nije za osudu, jer jedan od najvećih izazova sada je upravo odvojiti decu od ekrana. Lek postoji i poznat je svima, ali ga nekako svi lako zaboravimo. Spisateljica Vesna Dedić podsetila nas je na njega na ovogodišnjem, nedavno završenom 67. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga. Sajam je posetilo preko 200.000 ljudi, među kojima su se našla i brojna poznata lica.

Tu su bili Neda Ukraden, Basara, Aca Seltik, Mirjana Bobić Mojsilović i mnogi drugi. Ekipa portala Telegraf.rs porazgovarala je sa Vesnom Dedić, poznatom autorkom i izdavačem.

- Nemam baš puno vremena da obilazim štandove, ali postoji jedan zlatan sat, to je nedelja, poslednji dan . Tada ostavim svoj štand, obilazim sajam, kupujem knjige i uživam -  istakla je Vesna Dedić.

Vesna nam je otkrila kako je kod svoje ćerke razvila ljubav prema knjigama:

- Nekada sam imala ograničen budžet, a zatim je došao jedan strašan period kada sam dobila dete. Zaista sam živela samo od plate porodilje. Dete je bilo malo i sećam se da sam dve-tri godine radila dodatne poslove, pisala neke scenarije za 100 maraka. Kada bih dobila taj novac, dolazila sam na sajam i govorila Lenki: „Sunce, šta želiš?“ Ako želite da dete zavoli knjige i da mu one nešto znače, onda se od druge godine mora krenuti sa kupovinom slikovnica, a kasnije, tokom tinejdžerskih godina, sa ozbiljnijim naslovima. I jedno je pravilo bilo sveto: Na svemu se može štedeti, ali na knjigama nikad.

Vesna se rado vraća literaturi koja ju je oblikovala kao ličnost, kao ženu, kao novinara i pisca, a najviše voli rusku književnost.

O tome šta je još otkrila o svojoj ljubavi prema književnosti, kako je knjiga uticala na njen život i šta sve Sajam knjiga znači za srpsku kulturu, saznajte u našem video-prilogu.

(Telegraf.rs)