Da li ste sreli lisicu? Sve češće ih snime u gradovima, stručnjaci odgovaraju da li su mogući napadi na ljude

M. L.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Shutterstock/Sytilin Pavel

Sve je češća pojava urbanih lisica u gradovima, a uzrok tome je širenje gradova na ruralnim područjima. Kao i svuda u svetu, lisice povremeno prošetaju i Novim Sadom. Da nema mesta panici od mogućih napada urbanih lisica, potvrdio je pomoćnik pokrajinskog sekretara za poljopivredu, vodoprivredu i šumarstvo, Nemanja Ivanović.

– Na teritoriji Vojvodine se vrši oralna vakcinacija lisica protiv besnila od 2006. godine. Lisice zalaze u grad zbog hrane. Komunalni otpad i ostatke od hrane treba deponovati u kontejner i samim tim će se populacija ređe viđati. Što se tiče straha, nema mesta za time jer lisice ne napadaju ljude. Pod uslovom da su zdrave. Te situacije su u Srbiji veoma retke. Kada smo u mogućnosti, apelujemo lovcima da prođu određene delove teritorije sa psima da bi se lisice udaljile- istakao je on za nsuzivo.rs.

- Zvezdarska šuma u Beogradu već 30 godina imaju svoju urbanu “fox” populaciju. Grad Bazel je još krajem 80-tih godina prijavio u svom parku populaciju urbanih lisica, London takođe. Pojava lisica nije nešto što je strašno, niti one mogu fizički da ugroze čoveka. Lisice se uglavnom hrane sitnim glodarima, voćem i povrćem, ali i komunalnim otpadom gde ima ostataka hrane. Ukoliko se susretnete sa lisicom prođite samo, one će u 90 odsto slučajeva da se sklone od prisustva čoveka - reči su Ivanovića.

Naš sagovornik ističe da vlasnici životinja, domaćih ili kućnih ljubimaca su dužni da po Zakonu o dobrobiti životinja i Zakonu o veterinarstvu da svoje životinje obezbede na način da ne bi došle u kontakt sa lisicama.

(Telegraf.rs/nsuzivo.rs)