Veliko istraživanje u najvećim gradovima Srbije: Više od polovine mladih od 19 do 35 godina su SAMI
Dok jedni imaju romantičnu viziju braka, za druge je odlazak kod matičara sinonim za gubitak nezavisnosti, po poslednjim podacima istraživanja. Kako te stavove obrazlažu i da li mladi danas sve kasnije stupaju u brak?
Može li rodna ravnopravnost da bude prepreka za odluku o formiranju porodice? Istraživanje je urađeno na uzorku osoba uzrasta od 19 do 35 godina iz Beograda, Niša, Novog Sada i Kragujevca, izveštava RTS. Više od polovine njih su sami, odnosno nemaju partnera. Šta kažu žene, a šta muškarci i u čemu je najčešće problem za stupanje u brak?
„Istraživanje koje je urađeno bilo je podrška mladim istraživačima sa instituta. U pitanju su istraživanja sa mladima iz Kragujevca, Beograda i Novog Sada.
Romantična vizija i shavatanje braka vezana su za neka lepa i pozitivna osećanja i iskustva, koja mladi imaju iz svojih porodica. Važnu ulogu u shvatanju braka ima i emotivna dimenzija, da se on sklapa iz ljubavi. Važni su ekonomski aspekti kao i sigurnost“, istakla je Ankica Šobot.
Kako brak shvataju žene, a kako muškarci?
„Devojke su se pitale zbog čega se granica ulaska u brak stalno odlaže i pomera. Čeka se nezavisnost, naročito kod devojaka. Mladići su naglasili da nisu spremni za brak“, rekla je sagovornica.
Muškarci pred matičara staju, u proseku, sa 34 godine, a žene sa 31. Samo pet godina ranije muškarci su u brak ulazili sa 33 godine, a žene sa 29 godina.
Da li je brak gubitak nezavisnosti?
„Postoji kriza partnerstva, očekivanja i rodnih uloga kod devojaka i mladića. Očekivanja kod devojaka su da njihovi partneri budu uključeni u sve, a neki od anketiranih mladića ne zna šta je ravnopravna uloga podele partnerstav. Važna je rodna ravnopravnost kao segment u svim vidovima braka“, rekla je Ankica Šobot, naučna saradnica Instituta društvenih nauka.
(Telegraf.rs)