Pogledajte satelitsku sliku razornog ciklona nad Evropom: Pod njegovim oblacima i Srbija

Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: sat24/meteociel

Nastavlja se uticaj razornog ciklona, koji je centralnoj Evropi doneo katastrofalne posledice. Na njegovom najjačem udaru našli su se Austrija, Poljska, Češka i Slovačka. Više od 400 litara kiše palo je tokom vikenda u slivu Dunava, pa su nastale razorne poplave. Katastrofalno stanje je i u Beču, a poplave prete i Budimpešti.

Foto: Tanjug/AP

Snažan ciklon nastao je kao posledica upada polarnog vazduha sa severa, u dodiru sa vrlo toplom i vlažnom sa juga i sa Mediterana.

Foto: sat24/meteociel

Snažan ciklon premeštao se preko Panonske nizije ka Karpatima i svojom centrom juče je ušao iz Mađarske nad sever Vojvodine.

Danas će ciklon imati retogradnu putanju i umesto od zapada ka istoku, kretaće se od istoka ka zapadu, odnosno iz oblasti Karpata preko severa Srbije i istoka Hrvatske dalje na zapad.

Foto: sat24

Iz tog razloga kiša u Srbiji danas će se najduže zadržati na zapadu i severozapadu Srbije gde će padati do kasno uveče, naročito u Bačkoj, Sremu, Mačvi i Podrinju. U ovim predelima moglo bi da padne i do 20 litara kiše.

U ostalim predelima Srbije biće oblačno, ponegde sa kišom, uz prestanak padavina do kraja dana i uz postepeno razvedravanje tokom večeri i noći.

Na jugu i jugoistoku Srbije biće danas i toplije, uz sunčane periode, a u ostatku Srbije biće i dalje veoma hladno za ovo doba godine.

Beograd je trenutno sa 11 stepeni najhladniji grad u Srbiji, dok je najtoplije u Leskovcu sa 18°C. Kopaonik meri 3°C.

Foto: meteociel

Maksimalna temperatura biće danas od 13 na severu i zapadu do 20 stepeni na jugoistoku Srbije.

Srbija je i danas među najhladnijim predelima u Evropi.

Foto: meteociel

Inače, jučerašnjin dan doneo je Srbiji obilnije padavine, Vojvodini više od 30 litara kiše po kvadratnom metru. Na višim planinama pao je i prvi sneg, pa su se zabeleli Kopaonik, Golija i druge više planine na jugozapadu Srbije.

Usled drastičnog zahlađenja, temperature ovih dana niže su i za 10 do 15 stepeni od proseka.

Foto: https://www.facebook.com/ScottDuncanWX/videos/2356467621355295

Dobra vest je da Srbiji ne preti scenario poput onog u centralnoj Evropi.

S obzirom na to da su u centralnoj Evropi i u slivu Dunava pale višemesečne padavine, očekuje se i nagli rast Dunava na delu toka kroz Srbiju. Porast u gornjem tokom biće i viši od 4 metra, uz dostizanje i probijanje granice redovne odbrane od poplava. Ipak, dobra vest je da Dunav te ogromne količine vode prihvatav sa svojim trenutno vrlo niskim vodostajem nakon digotrajne suše, kada je nizak vodostaj čak ometao i plovidbu.

Dakle, kako će Dunav i u Srbiji imati višemetarski porast, neophodno je redovno pratiti državne i nadležne službe.

Kada je reč o Srbiji, opasnosti od poplava u Srbiji od aktuelnog ciklona i padavina nema, ali sve oči biće uprete u Dunav i Savu zbog naglog porasta i gde se situacija prati iz časa u čas i gde će u drugoj polovini sledeće sedmice vrednosti vodostaja biti iznad granica redovne odbrane od poplava.

(Telegraf.rs)