"Nijedna vrsta ne umire sama": Telekom Srbija podržao praćenje orlova zmijara postavljanjem 4G video-kamere
Kompanija Telekom Srbija je u okviru projekta "Nijedna vrsta ne umire sama" dao podršku Prirodnjačkom društvu "Gea" koje je, u saradnji sa upravljačem PIO "Vršačke planine", postavilo 4G video-kameru u neposrednoj blizini gnezda jednog para orlova zmijara.
To je prvi put da je ovakav monitoring primenjen na orlove zmijare u našoj zemlji.
Kako je saopštio Telekom, prostrane prirodne površine i šumoviti predeli Vršačkih planina pružaju povoljan stanišni prostor za neke od retkih i zaštićenih vrsta ptica u Srbiji, a kao područje bogato zmijama, gmizavcima i drugim pogodnim plenom, predstavlja utočište i za malobrojnu, ali neprocenjivo važnu populaciju orlova zmijara.
Kako bi se dodatno upoznao skriveni svet ovih veličanstvenih grabljivica, Telekom Srbija je u okviru projekta "Nijedna vrsta ne umire sama" pružio podršku Prirodnjačkom društvu "Gea" koje je postavilo 4G video-kameru u neposrednoj blizini gnezda.
Tim je, kako je navedneo, omogućeno da postanemo svedoci dirljive priče o ljubavi brižnih roditelja koji su na skrovitom mestu dočekali prinovu.
Kamera je zabeležila dragocene momente, od trenutka povratka orlova sa migracije, popravljanja starog gnezda, udvaranja, parenja, nežne brige roditelja dok su čekali da se ptić izlegne, staranja o mladuncu, njegovog vežbanja krila i prvih nespretnih pokušaja letenja, sve do magičnog trenutka kada je mladi orao prvi put poleteo.
Orao zmijar, specifična vrsta grabljivica koja se hrani pretežno zmijama, ponekad gušterima i glodarima, igra ključnu ulogu u prirodnoj regulaciji brojnosti gmizavaca.
Njegovo prisustvo u staništima svedoči o zdravlju životne sredine, jer zmije kojima se hrani ne opstaju u zagađenim okruženjima.
U saradnji sa Fondacijom za zaštitu ptica grabljivica i Prirodnjačkim društvom "Gea, Telekom Srbija je kroz projekat "Nijedna vrsta ne umire sama", 2021. godine pomogao da se orao zmijar, prvi put u Srbiji, uključi u program satelitske telemetrije i prati na selidbenom putu do Afrike.
Prošle godine, monitoring ove migratorne vrste je dodatno unapređen kroz video-nadzor gnezda putem 4G mreže, kako bi se ispratile sve aktivnosti tokom najosetljivijeg perioda gnežđenja, bez ikakvog ometanja roditelja i mladunca.
Primenom ovih mera zaštite, stručnjacima je pružen autentičan uvid u njihovo ponašanje, istovremeno nas podsećajući na vrednost očuvanja svakog života u prirodi, navedeno je u saopštenju.
(Telegraf.rs/Tanjug)