Da li znate da u Srbiji postoji jezero u obliku zmaja? Intrigantno je i po misterioznim pričama koje ga prate

J. P.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Osim što snabdeva Kruševac i okolinu vodom visoke kvalitete, ovo jezero je tokom leta veoma popularno zbog svoje tople vode, koja može dostići i 27 stepeni Celzijusa

Printskrin: Google maps, Foto: Filip Plavčić

Na granici između opština Kruševac i Brus, prostire se jezero Ćelije, koje vekovima intrigira meštane i posetioce. Ovo jezero, poznato i kao Zlatno jezero, nastalo je pregrađivanjem reke Rasine 1972. godine, a njegova priča je ispunjena misterijama i legendama. Ali da li ste znali i da je ovo jezero nesvakidašnje u Evropi i po svom obliku?

"Kupala sam se ovde pre desetak godina, ali nakon što je moj prijatelj ribolovac tragično izgubio život u ovom jezeru, više nisam mogla da kročim u tu vodu", ispričala je jedna meštanka ekipi Telegrafa tokom njihove posete Kruševcu.

Jezero Ćelije je stvoreno prvenstveno za zaštitu Đerdapa od erozivnih nanosa. Meštani tvrde da je poslednja kap vode u jezeru pala neposredno pred smrt Josipa Broza Tita. Osim što snabdeva Kruševac i okolinu vodom visoke kvalitete, ovo jezero je tokom leta veoma popularno zbog svoje tople vode, koja može dostići i 27 stepeni Celzijusa.

Okruženo planinama Kopanikom i Jastrepcem, jezero je omiljena destinacija za ljubitelje prirode, bicikliste i turiste koji traže beg od gradske vreve. Pored prirodnih lepota, jezero Ćelije ima i nesvakidašnji oblik koji podseća na kineskog zmaja, što ga čini jedinstvenim u Evropi.

Nesvakidašnje jezero

S obzirom na to da se nalazi tik do magistralnog puta, mnogim biciklistima je i omiljeni pejzaž dok voze svoju rutu, a neki su prateći mapu primetili još jednu zanimljivost - pored svoje intrigantne priče jezero Ćelije ima i nesvakidašnji oblik.

Ako otvoritie Google mapu i pronađete jezero sve će vam biti jasno - na prvi pogled je očigledam oblik kineskog zmaja, a ovkava tekuća voda jedinstvena je u Evropi.

Printskrin Google maps

Legende o Jezeru Ćelije

Meštani su prepričavali brojne legende o jezeru, koje su se prenosile sa kolena na koleno. Jedna od priča govori da je tokom izgradnje jezera naselje Zlatari iseljeno, a deo potopljen. Navodno, pod vodom su ostali seosko groblje i crkva, a neki tvrde da su videli krst te crkve kako viri iz vode.

Postoji i zastrašujuća legenda prema kojoj će se u jezeru utopiti onoliko ljudi koliko je sahranjeno na potopljenom groblju. Ove priče su duboko ukorenjene u lokalnoj tradiciji.

Međutim, ekipa Telegrafa je otkrila da postoji i drugačija verzija priče. Meštani iz opštine Brus tvrde da groblje i crkva nisu potopljeni, već restaurirani. Prema njihovim rečima, crkva je samo obnovljena jer je bila u lošem stanju.

- Za te priče znam punih 50 godina, koliko sam i živ, iako tu stanujem, svaki put kad ugledam jezero prođe me neka jeza, moja baba znala je sve o tome - istakao nam je jedan meštanin Ćelija.

Međutim, ekipa Telegrafa naišla je na preokret kada je prešla u opštinu Brus i razgovarala sa ljudima iz mesta Zlatari, a oni tvrde da su i groblje i crkva tu gde su i bili.

- Ma to su priče za malu decu, evo vidite i sami tu je i crkva i groblje. Crkvu su samo restaurirali, jer je bila stara i trebalo je da se sve popravi, ali sve je tu - kazao je naš sagovornik.

S obzirom da se ovde leti skuplja i dosta mladog sveta, a neretke su bili i tragedije na ovom jezeru, meštani tvrde da mnogi dođu neiskusni, ali da nekim tragedijama kumuje i alkohol.

- Dođu vreli i ulete u vodu, iako je topla samo ih preseče. Nažalost dolazili su i pijani ili su ovde pravili pijanke i onda tragedija... - zaključuje on.

Zbog svih ovih faktora, apelujemo na sve posetioce da budu oprezni i svestan potencijalnih opasnosti. Spasilaca nema, pa je kupanje na sopstvenu odgovornost.

Jezero Ćelije, sa svojom fascinantnom pričom i prirodnim lepotama, i dalje ostaje mesto koje privlači posetioce i izaziva divljenje i radoznalost.

(Telegraf.rs)