Sutra u Srbiji više od 40 stepeni, a evo da li mora da se uvede vanredna situacija: Zakon je sasvim drugačiji
Kada je obavezno da nadležni reaguju na vrućine i uvedu vanrednu aituaciu
Da li su nadležni obavezni da uvedu vanrednu situaciju ako temperatura premašo 40 stepeni Celzijusa? Ovo je glavno pitanje poslednjih godina, od kako se dešava "globalno srpsko zagrevanje".
Teorija zavere ne jenjava godinama, s glavnom tezom "kriju da je više od 40 da ne bi uveli vanredno stanje". Mnogo se manje zna da je ova oblast uređena zakonom.
Da li će objavljivanje vanredne situacije zbog vrućina dogoditi već sutra, kada je najavljeno 40 stepeni u Beogradu? Ako se osvrnemo na Zakon o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama - neće se desiti.
Neće se desiti?
Suprotno mišljenju građana, Zakon o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama ne postavlja granicu što se temperature tiče, već "reagovanje ukoliko ekstremne vrućine traju duže od 15 dana". Procedura nakon toga je jasna, gradovi podnose inicijativu vanredne situacije Republičkom štabu za vanredne situacije. Oni je prosleđuju Vladi Srbije, u čiju nadležnost potom prelazi ovo pitanje, a ministri u Nemanjinoj 11 potom odobravaju primenu vanrednih mera koje odmah postaju obavezne.
Vanredna situacija, prema pomenutom zakonu, može biti proglašena i nakon njenog nastupanja (ekstremne temperature vazduha), ako se neposredna opasnost od nastupanja vanredne situacije nije mogla predvideti ili ako zbog drugih okolnosti nije mogla biti proglašena odmah posle saznanja za neposrednu opasnost od njenog nastupanja.
Vanredna situacija se ukida prestankom opasnosti, odnosno prestankom potrebe za sprovođenjem mera zaštite i spasavanja od katastrofa.
Vanredne mere koje je propisao Zakon o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama podrazumevaju kraćenje radnog vremena za radnike na otvorenom od 11 do 16 časova, promenu režima saobraćaja i posebno promena režima prevoza opasnih materija, dopremanje pijaće vode ugroženom stanovništvu i postavljanje cisterni sa vodom na ključnim mestima u gradovima, odnosno, opštinama.
Kada nam stiže osveženje pogledajte OVDE
Ministarstvo o radu po vrućinama?
Nakon je takav da se radnici pre moraju oslanjati na zdrav razum i dobru volju poslodavaca, o čemu smo već pisali.
Vlada Srbije poslodavcima je dala preporuke da "organizuju rad na takav način da se izbegne obavljanje teških fizičkih poslova i izlaganje direktnom sunčevom zračenju zaposlenih za vreme visokih spoljnih temperatura, iznad 36 stepeni".
"Ovo se odnosi na period od 11 – 16 časova, ukoliko to dozvoljava proces rada", navodi se u odluci donetoj u skladu sa Preporukom koju je donela Vlada Srbije 2007. godine.
Iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja kažu da su doneli smernice za bezbedan i zdrav rad na otvorenom pri visokim temperaturama, koje treba da pomognu poslodavcima i zaposlenima da se rizik po zdravlje pri radu na visokim temperaturama na otvorenom svede na najmanju moguću meru i da ih usmeri kako da postupaju u slučaju pojave zdravstvenih problema vezanih za rad na visokim temperaturama.
Ukoliko ne ispuni obaveze, Zakonom o bezbednosti i zdravlju na radu je propisana novčana kazna za poslodavca (pravno lice) od 1.500.000 do 2.000.000 dinara, za odgovorno lice u pravnom licu od 50.000 do 150.000 dinara, dok je za za preduzetnika propisana novčana kazna od 400.000 do 500.000 dinara.
Zaposleni mogu da prijave inspekciji rada poslodavca koji nije preduzeo mere za njihov bezbedan i zdrav rad na otvorenom za vreme trajanja visokih spoljnih temperatura, a ova prijava može biti i anonimna. Inspekcija rada će odmah izvršiti inspekcijski nadzor, utvrdiće činjenično stanje i preduzeti odgovarajuće mere iz domena nadležnosti inspekcije rada.
Šta je vanredna situacija?
Stanje koje nastaje kada su rizici po stanovništvo, životnu sredinu i materijalna i kulturna dobra takvog obima i intenziteta da njihov nastanak ili posledice nije moguće sprečiti redovnim delovanjem nadležnih organa i službi (poput pandemije, epidemije, većih poplava, ekstremnih vrućina ili zemljotresa).
(Telegraf.rs / Mondo)