Dva lica Kragujevca: Od stare kolonije do novog centra grada, prošli smo ispod neobične kapije

Vreme čitanja: oko 1 min.

Radnička kolonija danas je zaštićena istorijska celina

Foto: Mateja Beljan

Tokom Prvog svetskog rata razorena Srbija diže se iz pepela. Stiže kakvo-takvo obeštećenje od Nemaca i u staroj, prvoj prestonici moderne Srbije, Kragujevcu, niče ogromno radničko naselje.

Prošli smo kroz "Kolonsku kapiju", neobičnu građevinu sa natpisom "Radnička kolonija", dve stare sijalice i stražarskim mestima. Kragujevčani dobro znaju gde se nalazi, a kada ste gost ovog grada i slučajno prođete mirnom Ulicom Dimitrija Tucovića videćete kapiju kakva nije uobičajena na našim ulicama.

Radnička kolonija danas je zaštićena istorijska celina. Nju čine: Zgrada ''Sokolana'', Dom upravnika Kolonije, Dom školskog nastojnika, Vatrogasni dom, Stambena baraka, Paviljon za promenadnu muziku i Kiosk. Spomenik Kralju Aleksandru Prvom Karađorđeviću postavljen je u savremeno doba na mestu gde se do 1938. godine nalazila njegova bista.

Nedaleko od Kolonske kapije mogu se videti i stare kuće, građene planski, istovetno i to su bili domovi u kojima su živeli oficiri i viši činovnici, dok je "radnička klasa" imala na raspolaganju drvene objekte.

Brdašce iznad Vojno-tehničkog zavoda, koji je bio motor razvoja grada, postalo je tako i jedno od najmodernijih naselja za svoje vreme, a to je bila treća decenija prošlog veka. Tako je od političkog centra države tokom sticanja samostalnosti Kragujevac prerastao u njeno industrijsko srce i pravi grad.

Danas Koloniju seče prometan bulevar, moderni tržni centar, luksuzne višespratnice... Ali još možete pronaći jedno mirno i lepo mesto, simbol Kolonije - Sokolanu, zgradu sazdanu od drveta koja i dalje oduzima dah!

(Telegraf.rs)