Janković: Sloboda govora nije neograničena

Đ. Đ.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Istakla je da je sveprisutnije vređanje političkih naistomišljenika

Foto: Nikola Anđić

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je danas da sloboda izražavanja nije neograničena, jer je govor mržnje njena granica, zbog čega se često govor mržnje legitimiše slobodom govora.

Pre početka konferencije "Borba protiv govora mržnje - kroz promociju dijaloga i tolerancije ka otklanjanju uzroka", Janković je rekla novinarima da je govor mržnje mnogo opasniji nego što se čini, jer je vrlo tanka linija između govora mržnje i agresivne komunikacije, ali i pretnje i fizičkog nasilja.

Sloboda izražavanja nije neograničena, navela je poverenica, ističući da je ona upravo ograničena govorom mržnje i nalazi se na njegovoj suprotnosti.

"Govor mržnje predstavlja zloupotrebu slobode izražavanja i često se govor mržnje legitimiše slobodom izražavanja", kazala je ona.

Janković je istakla da posebnu težinu kada je reč o govoru mržnje ima kada njega upotrebljavaju nosioci javnih fukcija.

"Kada ga upotrebljavaju ličnosti koje imaju privilegiju da govore u javnom prostoru i koje imaju različite nivoe uticaja u društvu, onda on zaista može da nanese mnogo veću štetu i da bude motivacija često za neke druge akcije, pa i vršenje nasilja", rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti.

Istakla je da je sveprisutnije vređanje političkih naistomišljenika.

"Nazivanje ustašama, fašistima, nacistima i to u našoj državi, svetioniku antifašizma i u državi koja je izgubila više od milion ljudi i tek tako se bagateliše tim izrazima", navela je Janković.

Ambasador Evropske unije (EU) u Srbiji Emanuele Žiofre rekao je danas da govor mržnje deli društvo i oslabljuje ga, ali i da podstiče nasilje.

"Zato smo unutar EU usvojili pravilnik za velike kompanije da nadgledaju govor mržnje, a Evropska komiisja je predložila da govor mržnje bude uvršten u kriminalno delo", rekao je Žiofre, navodeći da smatra da je važno da se pojedinci i društvo edukuju o borbi protiv govora mržnje.

Napomenuo je da je uloga svakog pojedinca, a posebno onih koji imaju uticaja u drušvu, da se bore protiv govora mržnje i da utiču na veću tolerantnost.

Žiofre je istakao da veliku ulogu u kontroli i borbi protiv govora mržnje imaju mediji.

Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov rekao je novinarima da ne bi smelo da se događa da se sloboda mišljenja zloupotrebljava tako što se drugi u javnom prostoru označuje negativnim.

"Govor mržnje jeste neprihvatljiva društvena pojava i kao takva ona se mora ne samo zakonima regulisati kao ono što nije prihvatljivo, nego se različitim politikama i merama moraju sprovoditi programi koji će imati za cilj sankcionisanje i kažnjavanje onih koji se govorom mržnje služe", naveo je Žigmanov.

(Telegraf.rs/Tanjug)