Šta je ovo!? Kao bombe da padaju: Neverovatan snimak nevremena na Dunavu kod Golupca

Vreme čitanja: oko 2 min.

Više superćelijskih oluja pogodilo je danas Srbiju

Foto: Tanjug/Aleksandar Nićiforović/ bg

Srbiju su danas pogodile veoma jake grmljavinske oluje, a mnogi predeli Srbije našli su se i na udaru superćelijskih oluja sa vrlo jakim gradom, orkanskim vetrovima, jakim gromovima i vrlo obilnim pljuskovima.

Na najjačem udaru ovih nepogoda našli su se zapadni, centralni, istočni i severoistočni predeli Srbije.

Severoistok Srbije u nekoliko navrata našao se posle podne na udaru oluja sa grmljavinom, a superćelijske oluje pogodile su Đerdap, ali i šire područje Brančevskog okruga, pri čemu je oluja bila vrlo intenzivna i nad Golupcem.

Foto: Društvene mreže

Superćelijska oluja donela je ovom gradu na Dunavu veoma snažan i krupan grad.

U jednom trenutku grad koji je padao bio je veličine teniske loptice i tukao je ogromnom snagom, a ogromne količine grada zatalasale su i sam Dunav i delovalo je kao da bombe padaju.

Nažalost, grad je pričinio i materijalnun štetu i oštetio hangar, koji je služio za potrebe jediličarske regate koja se održava u Golupcu.

Na društvenim mrežama može se videti kojom snagom je padao grad i koliko je opasan ne samo po objekte i druga materijalna dobra, već i po ljudske živote.

Zato je, ukoliko su moguće nepogode najavljene, potrebno da se na vreme svi obaveste o potencijalnoj opasnosti i da se prate upozorenja nadležnih i državnih službi.

Grmljavinske nepogode uobičajene su u ovom delu godine u našim predelima. One su mogu danima unapred prognozirati za određeno područje, a sama lokacija sat do dva ranije, što je i više nego dovoljno da ljudi potraže zaklon usled jačih nepogoda. Teba redovno pratiti državne i nadležne službe kad je reč o upozorenjima.

Iako je tokom snažnih grmljavinskih nepogoda moguće doći i do formiranja superćelijskih oluja, što je bio slučaj pre nekoliko dana i u Srbiji, a naročito u Mađarskoj, Slovačkoj i Mađarskoj, reč je o pojavi koje su se događale i dosta ranije u prošlosti, a sam naziv koji je poznat u stručnim litaraturama, dobio je poslednjih godina dosta na značaju. Iako je reč o veoma opasnoj, ali prirodnoj meteorološkoj pojavi, treba voditi računa i ne zloupotrebljavati stručan termin.

Stabilizacija vremena sledi od petka na severu, od vikenda i u ostalim predelima Srbije, a sledeće sedmice očekuje se i novi toplotni talas.

(Telegraf.rs)