Na Institutu "Dedinje" u jednom danu urađena 21 TAVI procedura! Lončar: Dela i rezultati najbolje govore
Ova metoda je naročito korisna za pacijente iznad sedamdeete godine života, kome bi klasična operacija na srcu i zamena portne valvule tekla izuzetno teško, obzirom na prirodu i težinu ove bolesti
Na Institutu za kardiovaskularne bolesti „Dedinje" urađena je 21 TAVI procedura (ugradnja aortne valvule transarterijskim putem, bez operativnog zahvata), što predstavlja najveći broj urađenih ovakvih procedura, u jednom danu na svetu.
Dosadašnji rekord od 17 urađenih TAVI procedura u jednom danu, držao je takođe Institut za kardiovaskularne bolesti „Dedinje" i to od decembra meseca prošle godine. Utemeljivač i izvođač prve ovakve procedure, čuveni prof. dr Alan Кribje je prilikom proslave 45. godina života i rada Instituta za kardiovaskularne bolesti „Dedinje", rekao da će ovaj svetski rekord dugo ostati neosvojen, ali naši lekari su ga nadmašili.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da dela i rezultati najbolje govore, i svim zdravstvenim radnicima i upravi Instituta čestitao je na postignutom rezultatu, uz podsećanje da "nije najteže popeti se na vrh, već ostati na vrhu".
- Vi ste uspeli upravo to, da u svetskim meridijanima budete najbolji, i da sami podižete lestvicu ostvarenih rezultata, i to u veoma važnoj, rekao bih životno važnoj proceduri, koja spašava ljudske živote. Zato je vaš uspeh, uspeh našeg zdravstvenog sistema, jer nam je cilj da primenom najsavremenijih medicinskih procedura našim pacijentima omogućimo uslugu jednaku, ili bolju, uslugama koje mogu dobiti u najrazvijenijim zemljama sveta, na najprestižnijim klinikama. Nemam nikakve sumnje da ćete pod vođstvom profesora Bojića nastaviti da podižete lestvicu nivoa zdravstvenih usluga i ostvariti rezultate koje ovu ustanovu, a samim tim i našu zemlju, svrastavaju u red najboljih u ovoj oblasti medicine, rekao je ministar Lončar.
Lončar je najavio i obnovu Dedinja 1, kao i proširenje za rehabilitaciju.
TAVI metoda
Ova metoda je naročito korisna za pacijente iznad sedamdeete godine života, kome bi klasična operacija na srcu i zamena portne valvule tekla izuzetno teško, obzirom na prirodu i težinu ove bolesti. Takvi pacijenti se teško skidaju sa pumpe za vantelesni krvotok, ili ukoliko tu prepreku pređu, postoperativni život im je veoma komplikovan i složen.
Sa ovako urađenom metodom ugradne aortne valvule, bez hirurške intervencije i klasičnog otvaranja grudnog koša, ovi pacijenti imaju izuzetno povoljan i uspešan oporavak i praktično sutradan, nakon intervencije se otpuštaju kući sa kvalitetnim životom nakon intervencije.
Institut za kardiovaskularne bolesti „Dedine", ustanova koja je imala najbržu krivulju učenja u ovladavanju ovakve procedure i da je praktično pre nego što je počela sa njenom implementacijom 2018. godine, postigla šampionske rezultate i visine.
Ovakve uspehe mogu da postižu samo visoko organizovane zdravstvene ustanove, kod kojih je predominantno funkcionisanje kompletnog sistema, koje podrazumeva organizaciju, sinhronizaciju, vođenje, rukovođenje, logistiku, jer u njemu funkcionišu multidisciplinarni timovi, gotovo celog Instituta. U direktno izvođenje ove procedure uključeni su: interventni kardiolozi, ehokardiograferi, vaskularni hirurzi, anestezilozi, transfuziolozi, biohemičari i sve druge prateće službe Instituta.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar od Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" dobio je Povelju za za izuzetan doprinos izgradnji i razvoju ove istanove.
(Telegraf.rs)