Fontana stara više od šest decenija otišla u istoriju: U Majdanpek stiže modernija i savremenija

Ekipa Srbije
Vreme čitanja: oko 2 min.

Inače, gradski park u Majdanpeku je takođe projektovan šezdesetih godina. Ono što ga izdvaja od ostalih su retki relkiti četinara

Foto: Milica Ristić

Nakon više od šest decenija simobol grada Majdanpeka i rudara, fontana u gradskom parku dobiće novo mesto. Postavljena je daleke 1961. godine, a na njoj je uklesan zavet rudara iz Majdanpeka - "Sa nogom u kopu, i čelom do neba, s rumenom sunca na tvrdom dlanu, kovači mi smo novom danu".

Idejnim rešenjem projektom parternog uređenja gradskog parka, bakarna kupola koja je pre par godina reparirana, biće premeštena na drugo mesto, a na njenom će biti izgrađena nova, savremenijna i modernija.

"Iz Opštinske kase izdvojeno je oko 50 miliona dinara. Vreme je da gradski trg i u njemu park, koji se svrstava u red lepših u ovom delu Srbije, dobije još lepše obrise. Stara bakarna kupola sa stare gradske fontane i dalje će krasiti jedan deo gradskog parka jer to je simbo, ovog grada a na njenom mestu ovaj deo gradskog trga krasiće nova mdernija fontana . Čitav taj deo oko nje kao i park biće popločan novim granitnim pločicama a nakon više decenija Majdanapečani koji su više puta da li svoje sugestije među kojima je preovladavala sređivanje postojećeg bioskopa , moći će kao nekada filmeske projekcije da prate na velikom beoskopskom platnu , koji je davnih godina imao najakustičniju salu u tadašnjoj Jugoslaviji. Dom kultre u kome se nalazi i bioskop dovešće se nakon dužeg vremena ponovo u funkciju", kaže Dragan Popović, predsednik Opštine Majdanpek.

Inače, gradski park u Majdanpeku je takođe projektovan šezdesetih godina. Ono što ga izdvaja od ostalih su retki relkiti četinara.

Pančićeva omorika zasađena je u to vreme i to je jedna veoma retka i vredna biljna vrsta koja se pored prirodnog staništa još može zateći na Tari sa bosanske strane Drine.

Majdanpečki gradski park krase i četiri stara kedra čije je stanište planina Atlas u Severnoj Africi i nekoliko retkih primeraka srebrne srmče, čija je prapostojbina zapadna Amerika, odnosno Kalifornija, ističe Bojan Ristić, šumarski inženjer u JP "Srbijašume".

Tako da Majdanpečani koji najviše vole da popodnevne sate provode uživajući u parku ispod jednog ovakvog četinara, retko da znaju o kakvim se biljnim vrstama radi i kakvim bogatstvom raspolaže grad Majdanpek.

(Telegraf.rs/M.R.)