Obeleženo 215 godina od Bitke na Čegru: Ceremoniji prisustvovali potomci vojvode Sinđelića
Svečanosti je prisustvovao ministar Starović, a govorila je i gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski
Jedna od najpresudnijih bitaka u Prvom srpskom ustanku vođena je na današnji dan, 31. maja 1809. godine na Čegru. Herojski čin vojvode Stevana Sinđelića i njegovih saobraca prepričava se već 215 godina. Godišnjici u spomen-kompleksu Čegar prisustvovao je i Stevan Sinđelić, čukun-čukun unuk čuvenog srpskog junaka, koji je rekao da je ponosan na svog pretka i njegovu žrtvu.
Ceremonija je počela liturgijom koju su održali sveštenici na čelu sa episkopom niškim Arsenijem. U čast sećanja na poginule ratnike, vence kraj spomenika resavskom vojvodi Stevanu Sinđeliću, pored građana položili su policije i Vojske Srbije, Ministarstva rada, Grada Niša, ali i potomci Stevana Sinđelića.
Njegov čukun-čukun unuk Stevan Sinđelić, koji je ime dobio po čuvenom pretku, rekao je da svake godine dolazi u Niš kada se obeležava godišnjica i da je ponosan na svoje poreklo.
Stevan Sinđelić je bio moj čukun-čukun deda, ja sam njegovo 10 koleno i veoma sam ponosan što svake godine dolazimo ovde da odamo počast našem dedi. Mi potičemo iz sela Grabovca u kojem se nalazi kuća Stevana Sinđelića i celo selo je ponosno - rekao je Stevan Sinđelić za portal "Južne vesti".
Jedini predstavnik Vlade Republike Srbije bio je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović istakao da je herojskim činom, Stevan Sinđelić stao rame uz rame sa Milošem Oblićem, Milanom Toplicom, braćom Jugović, ali i Stefanom Nemanjom i Svetim Savom.
Put kojim su časni i veliki preci krenuli preko Čokešine, Mišara, Ivankovca, Deligrada i Čegra jeste taj put kojim nijedan hrišćanski narod na Balkanu pod osmanskom vlašću nije smeo ni da pomisli da zakorači. Srpski ustanici jednom zauvek su odlučili da neće živeti u ropstvu i da hoće slobodu. Podvig junaka sa Čegra nastavlja da živi na puškama i bajonetima srpskih ratnika na Ceru, Kolubari, Bregalnici, Kajmakčalanu, Sremskom frontu, Paštriku i Košarama - rekao je Šarović.
Na svečanoj ceremoniji govorila je i gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski, koja je svoj govor sa te funkcije iskoristila da pošalje indirektne političke poruke i da godišnjicu Bitke na Čegru poveže sa Rezolucijom o Srebrenici, naporima Aleksandra Vučića da sačuva mir, ali i poručila da će Niš pobediti, koga ili gde, nije rekla.
Podsetimo, boj na Čegru se odigrao 31. maja 1809. godine i predstavlja jedan od najtragičnijih oružanih sukoba u čitavom razdoblju Prvog srpskog ustanka.
U tom boju se svojim junaštvom istakao resavski vojvoda Stevan Sinđelić koji je, pošto sa ustanicima nije mogao da pobedi brojno jače turske snage, pucao iz pištolja u podzemni magacin baruta.
Nastradali su tada svi srpski vojnici i mnogo Turaka, a da bi zastrašio Srbe, turski paša je u znak osvete naredio da se od lobanja palih srpskih ustanika sagradi Ćele-kula u koju su uzidane 952 lobanje i koja danas stoji kao simbol borbe Srba za nezavisnost.
(Telegraf.rs)