Podižimo ekološku svest, čuvajmo prirodu: Pročistimo otpadne vode
Od ključne važnosti je ljudski faktor pa je podizanje svesti građana o značaju pravilnog upravljanja otpadnim vodama i smanjenje zagađenja krucijalan
Kako bi očuvali vodene resurse neophodno je rešiti problem otpadnih voda, a za to su nam potrebne investicije u izgradnju i održavanje postrojenja za prečišćavanje voda, kao i edukacija građana o važnosti pravilnog upravljanja otpadnim vodama.
Koraci koje država preduzima kako bi se poboljšala situacija su programi izgradnje novih postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i renoviranje postojećih, što je pozitivan signal da se i ovaj ekološki segment menja na bolje.
Od ključne važnosti je ipak ljudski faktor pa je podizanje svesti građana o značaju pravilnog upravljanja otpadnim vodama i smanjenje zagađenja krucijalan.
Učešćem u u našoj anketi skoro 90 odsto građana odgovorilo je da je pre puštanja otpadnih voda potrebno prečistiti ih, što pokazuje da su svesni i potencijala ali i štetnosti ako se ispuštaju kao takve.
U ovom momentu, većina otpadnih voda ostaje neobrađena i direktno se ispušta u reke što potvrđuju dostupni podaci prema kojima procenat prečišćavanja otpadnih voda u našoj zemlji varira od oko 20 do 40 odsto što direktno utiče i na kvalitet vode za piće i utiče na biljni i životinjski svet.
Jedna osoba proizvede do 150 litara dnevno
Prema nekim statistikama, prosečna osoba u urbanim područjima proizvede oko 100 do 150 litara otpadnih voda dnevno svojim aktivnostiima, kao što su pranje veša, tuširanje, korišćenje toaleta, navodnjavanje bašte korišćenje kućnih aparata.
Dunav je u Srbiji, jedna od glavnih reka koja prima otpadne vode iz različitih izvora jer prolazi kroz mnoge naseljene oblasti i industrijska područja. Takođe značajnu količinu otpadnih voda primaju i Sava, Tisa, Morava i druge, stvarajući ekološke i zdravstvene probleme duž celog vodotoka.
Podižimo ekološku svest, čuvajmo prirodu.
(Telegraf.rs)