Kad Milanka umesi čuveni delikates iz Mačve, gladni odmah staju u red: Održan Festival listića, cveća i meda
Listići su deo tradicije ovog kraja * "Sledeći korak je da listići budu zaštićeni kao brend sa oznakom geografskog porekla", kažu u lokalnoj samoupravi
Listići, autentični delikates iz Mačve, pripremali su se u centru Bogatića na manifestaciji "Festival listića, cveća i meda" koju je organizovalo Opšte udruženje preduzetnika. Budući kuvari, učenici Mačvanske srednje škole i vredne domaćice iz Udruženja žena "Crnobarke" na otvorenom su mesili testo i pekli specijalitet, a više stotina ljudi je na posluženje čekalo u dugačkim redovima.
- Listići su deo tradicije našeg kraja. Ja sam recept zapamtila od svoje bake i danas ih često pripremam - priča Milanka Jurišić dok spretno mesi testo, pa dodaje da se listići pripremaju jednostavno i brzo, a ne koštaju puno jer je potrebno samo oko kilogram brašna, pola litre mlake vode, kašika soli i jedno jaje.
Testo se zamesi tako da bude glatko, rasklagija se od 3 do 5 centimetara debljine, iseče na kocke ili
trouglove i peče na vreloj masti ili ulju.
- Služe se u slanoj i slatkoj varijanti, kako ko voli, namazani sirom, ajvarem, džemom, a deca najviše vole sa eurokremom - kaže Milanka.
Osim što se u skoro svakoj kući pripremaju, listići su deo gastronomske ponude Mačve na sajmovima i turističkim manifestacijama, a nalaze se na meniju ugostiteljskih objekata u ovom kraju.
- Sledeći korak je da budu zaštićeni kao brend sa oznakom geografskog porekla - kažu u lokalnoj samoupravi.
Na velikom broju štandova mogao se pazariti med i ostali pčelarski proizvodi, kao i slana i slatka zimnica, domaći sokovi i rakije, sadnice sezonskog cveća i ukrasnog šiblja, ali i sitne životinje i paunovi.
U duhu tradicije zabavni program za posetioce su pripremili članovi folklornih sekcija, pa se u centru varošice razvilo narodno kolo, a nastupile su i mažoretkinje kao i mališani iz predškolske ustanove u Bogatiću.
(Telegraf.rs)