Neverovatna priča mlade Kineskinje: Kao beba ostavljena na čuvanje srpskoj porodici
Osećam kao Srpkinja jer sam ovde odrasla išla sam ovde u školu prijatelji su mi Srbi, ali sam poreklom Kineskinja pa imam deo tog kineskog biološkog
Ana Guo, dvadesetogodišnja studentkinja prve godine Fakulteta organizacionih nauka (FON) u Beogradu, ima jedinstvenu životnu priču, prenosi RTS.
Kao beba, ostavljena je na čuvanje porodici Stojković u selu Oraovica kod Leskovca, gde je odrasla i formirala čvrste veze sa svojom novom porodicom. Biološki roditelji, otac Šao i majka Pei Ven, zbog poslovnih obaveza ostavili su Anu na čuvanje kada je imala četiri meseca, ali i dalje održavaju kontakt s njom.
Ana voli da ističe da je privilegovana jer ima dve porodice – jednu u Kini i jednu u Srbiji. Iako bolje govori srpski nego kineski, Ana ima kinesko državljanstvo.
Odrasla je u Srbiji, gde je pohađala školu i stekla prijatelje, pa se oseća kao Srpkinja, ali ne zaboravlja svoje kineske korene.
- Osećam kao Srpkinja jer sam ovde odrasla. Išla sam ovde u školu prijatelji su mi Srbi, ali sam poreklom Kineskinja pa imam deo tog kineskog biološkog - rekla je Ana Guo, studentkinja prve godine FON-a.
Slađana Stojković, koja je Anu čuvala od malena, ističe koliko je srećna što je imala priliku da ima ćerku:
- Igrom slučaja je Ana došla kod nas i evo sad će biti 20 godina kako je s nama. Ona nas doživljava kao svoju porodicu, kaže da ima dve mame i dva tate.
Ana ima dve biološke sestre, stariju Čin Ćin i mlađu Čin Ven, kao i tri brata Mladena, Nikolu i Lazara iz porodice Stojković. Mladen Stojković se seća zanimljivih trenutaka iz Aninog detinjstva:
- Interesantne stvari su bile kad je počela da hoda, vozi bicikl, peva... Tad je volela pesmu Marije Šerifović.
Prošle godine, Ana je prvi put posetila Kinu. S vremena na vreme, organizuje velika porodična okupljanja u Oraovici, gde se spremaju srpska i kineska jela, što dodatno osnažuje njenu povezanost sa oba nasleđa.
Ana Guo je primer kako ljubav i podrška porodice mogu premostiti kulturne i geografske granice, stvarajući bogat i ispunjen život.
(Telegraf.rs)