Imam 39 godina, nemam dece: Svi se pitaju da li uopšte mogu da rodim? Uradila sam OVE analize i dobila odgovor

I. A.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Otišla sam u laboratoriju, uradila AMH hormon (Antimilerov hormon) i FSH, i dobila odgovor

Foto: Pexels/Andrea Piacquadio

Kada se ostvariš na polju karijere, a pređeš 30. prvo pitanje koje ti nameće okolina je, zašto se nisi udala?  Ipak, pakao je počeo tek oko 35. kada sve interesuje samo jedno - da li uopšte mogu da rodim? Kako koja rodi u familiji, majka kaže "eto, za tri godine dvoje dece, a ti ni mačku od 400 grama nisi mogla da čuvaš duže od tri dana", ili onu čuvenu "kakav je takav je, tvoja rođaka ima muža".

Naravno, niko tu ne pita ni zašto ni kako, niti se ko seća propalih veza, neuspelih udaja (koje srećom i nisu uspele) ali na kraju krajeva, pitanje svih pitanja ostaje "da li mogu da rodim?", odgovor je - mogu! Okolina, nas "nemajke" osuđuje, često provocira i vređa, (ne svi ljudi naravno) iako svaka od nas ima neku priču koja boli... ali rizikovaći da budem iskrena, "kakvog takvog" nikad nisam želela, niti ću.

Deca su osetljiva tema, kako za sve majke, tako i za za mene - nemajku. Nebrojano puta bilo mi je neprijatno, bolno i ponižavajuće, ali vremenom su zli komentari prestali da me pogađaju.

Nedavno, dok sam bila na ručku sa drugaricom koja je embriolog i koja pritom nosi treće dete, vodeći se "bebećim temama", posavetovala me je da odradim dve stavke između drugog i četvrtog dana ciklusa, kako bismo dobile odgovor još koliko vremena imam da se to desi prirodnim putem.

Iako zbog stresa, ekstremno posne hrane, bilo je sporadičnih problema, ali generalno sve je u hodu rešavano. Otišla sam u laboratoriju, uradila AMH hormon (Antimilerov hormon) i FSH, i dobila odgovor.

Foto: Privatna arhiva

Naime, parametri su pokazali da je sve kako treba, da sam barem godinu do dve mirna, i da je prema ovim pokazateljima sve u redu. Naravno, ima vremena i mogu da rodim, kako sada, tako i kasnije. To je naravno, slučaj sa mnom, opet podsećam sve je individualno, jer svaka žena je priča za sebe.

U Srbiji se 400.000 parova bori za potomstvo

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO) svaka šesta osoba u svetu suočava se sa neplodnošću. Što se tiče naše zemlje situacija je slična, jer smatra se da se u ovom momentu oko 400.000 parova bori za potomstvo. Razlozi su različiti, od toga da mnoge žene odlažu roditeljstvo, do toga da se javljaju ozbiljni zdravstveni problemi, kod jednog ili oba partnera. O ovim i drugim temama u emisiji "Zdravo sa Ivanom" odgovore je dala  dr Ana Jeremić, šef Kabineta za embriologiju GAK "Narodni front".

Kako je doktorka pojasnila, muškarci imaju mnogo više vremena od žena jer se spermatogeneza obnavlja na tri meseca, kod žena je pak situacija drugačija, te se sve jajne ćelije formiraju na fetalnom nivou i one su iz godine u godinu u opadnju.

(Telegraf.rs)