Nalaze posao već tokom studija, a plate samo rastu: Najperspektivniji smer u Srbiji proslavio jubilej

M. L.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Dekan je naveo da je taj Odsek u velikoj meri zaslužan za prosperitet fakulteta

Foto: Nikola Tomić

Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Beogradu svečano je u Rektoratu Univerziteta u Beogradu proslavio 20 godina postojanja Odseka za softversko inženjerstvo, kao jednog od najperspektivnijih smerova u Srbiji.

Na ovaj studijski program dosad je upisano 2300 studenata, a ove godine je za prijem nove generacije predviđeno 180 mesta. Studijski program je ove godine reakreditovan, nastavni plan je osavremenjen, pa će novi brucoši više učiti o naprednim tehnikama veštačke inteligencije, zaštiti i sigurnosti softvera, kao i o tehnološkom preduzetništvu.

Dekan Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu prof. dr Dejan Gvozdić naveo je da je Odsek za softversko inženjerstvo u velikoj meri zaslužan za prosperitet ETF-a, kao i za uspeh i procvat IT industrije u Srbiji.

"Katedra za računarsku tehniku i informatiku je stub odseka i 20 godina je radila na njegovom usavršavanju. Danas je program savremen i konzistentan, sposoban da se uhvati u koštac sa mnogim tehničko-tehnološkim izazovima", naglasio je prof. dr Gvozdić.

Na svečanosti je govorio i rektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Vladan Đokić koji je istakao da je ovaj odsek u samom vrhu visokog obrazovanja na Univerzitetu u Beogradu.

"Bivši, sadašnji i budući studenti smera softversko inženjerstvo su zaista najbolji na našem Univerzitetu, a o tome govore mnogi statistički podaci. Statistika je pokazala da studenti koji završe ovaj odsek čekaju najviše mesec, mesec i po dana do zaposlenja", podvukao je prof. dr Đokić.

Šef Odseka za softversko inženjerstvo prof. dr Boško Nikolić na događaju je istakao da je uz veliki rad i trud napravljen odsek koji danas može da parira studijskim programima na najznačajnijim univerzitetima u celom svetu.

"Odsek za softversko inženjerstvo spaja tradiciju ETF-a sa savremenim zahtevima i potrebama tržišta. Zajedno sa kolegama kontinuirano unapređujemo naš studijski program, tako da smo u okviru poslednje akreditacije povećali broj predmeta na kojima se izučava veštačka inteligencija, zaštita podataka i upravljanje softevrskim projektima", naveo je prof. dr Nikolić dodajući da su studenti ovog odseka izuzetno uspešni, kako u zemlji, tako i u inostranstvu.

"Više od 100 diplomiranih studenata sa našeg odseka trenutno radi u velikim međunarodnim kompanijama kao što su Google, Amazon, Meta, Nvidia, Volvo, ali i u najvećim domaćim kompanijama. Pored toga, naši studenti osnivaju svoje firme i startapove. Posebno smo ponosni na činjenicu da su neki od bivših studenata doktorirali na prestižnim univerzitetima u svetu: MIT i Temple University u Sjedinjenim Američkim Državama, ETH Cirih, EPFL Lozana, Imperial College London i Univerzitet u Geteburgu", izjavio je prof. dr Nikolić.

Na svečanosti se obratila i prof. dr Jelica Protić, šef Кatedre za računarsku tehniku i informatiku, koja je iznela podatke o četiri akreditacije ovog studijskog programa, od kojih je poslednja dobijena u martu 2024. godine. Prof. dr Protić je istakla da među nastavnim osobljem Elektrotehničkog fakulteta ima 14 diplomaca ovog Odseka, dok je još šest zaposleno u Računarskom centru.

Na događaju su uručena priznanja i zahvalnice nekim od najboljih IT kompanija u Srbiji, partnerima Elektrotehničkog fakulteta koje su učestvovale u razvoju Odseka za softversko inženjerstvo, pomogli u opremanju laboratorija i učionica i obezbeđivali stipendije i praksu za studente ovog fakulteta. Posebna priznanja su dodeljena kompanijama Endava i Nordeus, dok su zahvalnice uručene predstavnicima dvadeset i jedne kompanije koje su pomogle razvoj Odseka tokom ovih 20 godina.

(Telegraf.rs)