Šetala sa sinom kad su lutalice počele da kidišu na njih! Horor scene iz Niša: "Bukvalno mi je skočio u ruke"
- Naš bernski planinski pas od svega četiri meseca, veselo je šetao pored nas na povodcu. Tada nisam mogla ni slutiti kakav me je strah i horor očekivao samo nekoliko koraka dalje - započinje svoju priču Vesela Tanasković.
Iskustvo kroz koje je nedavno prošla, navelo je Veselu Tanasković iz Niša da pokrene peticiju kojom traži da nadležni hitno reše problem "pasa lutalica" u gradu. Kako kaže, želi da Niš bude grad za "bezbrižne dečije igre i sigurne šetnje za vlasničke pse".
- Ruka mog četvorogodišnjeg sina čvrsto je bila stisnuta u mojoj dok smo prolazili kroz Kazandžijski sokak u samom centru Niša. Naš bernski planinski pas od svega četiri meseca, veselo je šetao pored nas na povodcu. Tada nisam mogla ni slutiti kakav me je strah i horor očekivao samo nekoliko koraka dalje - započinje svoju priču Vesela Tanasković.
Kako prenose "Južne vesti", kod Kalčinog i Čapinog spomenika ogroman čopor agresivnih pasa lutalica, odnosno napuštenih pasa, naleteo je na njih.
- Sin je počeo da plače i bukvalno skočio u moje ruke, naš pas se vrteo oko mojih nogu dok se najzad nije popeo na najbližu klupu. Dva momka iz kafića su nam pomogli, pokušavajući da oteraju pse, stajali su pored nas i vikali na njih - priča Tanasković.
Prošlo je čak petnaest minuta, kako Vesela kaže za nju čitava večnost, dok se nije pojavio kamion za kojim su psi otrčali, a Tanaskovići uspeli da se pobegnu.
- Moje dete, baš kao i vaša deca, trebalo bi bezbrižno da se igraju sa svojim psom na šetalištu, a ne da se kriju od agresivnih lutalica. Odrasla sam sa psima i razumem njihovo ponašanje. Pse lutalice sa nakostrešenim leđima i režanjem ne treba da ignorišemo. Moramo da ih sklonimo iz gradskog centra, barem sa setalista, parkova, igrališta i škola - kaže Vesela Tanasković.
Da je Niš “više grad lutalica nego građana koji u njemu žive”, smatra ova Nišlijka. Zato je ona pokrenula peticiju kojom želi da pokaže da ima onih koji misle da psima nije mesto na ulici i poruči nadležnima da moraju da preduzmu nešto kako bi grad učinili bezbednim.
Peticija ima naziv "Niš - grad za bezbrižne dečije igre i sigurne šetnje za vlasničke pse: Stop lutalicama".
Podsetimo, nadležni godinama najavljuju da će Niš dobiti prihvatilište za pse. Pominjale su se različite lokacije - od prostora kod zatvora do Svrljiga, na kraju azil je trebalo da bude izgrađen u Dugoj Poljani kod Gadžinog Hana, što je dovelo do protesta meštana, opozicije i članova društava za zaštitu životinja.
Problem velikog broja napuštenih pasa na teritorijama opština Nišavskog okruga nadležni su smatrali da će biti rešen širenjem aktivnosti niške Zoohigijene , koja se potpisivanjem međuopštinskog sporazuma obavezala da će pružati usluge, pre svega sterilizaciju pasa na ulicama i na teritorijama opština Gažin Han i Svrljig.
Krajem januara ove godine na Portalu javnih nabavki objavljeno je “prethodno informativno obaveštenje”, koje je u tom slučaju služilo kako bi kasnije bio kraći rok za prijem ponuda. Tu je bilo istaknuto da je planirani datum raspisivanja javne nabavke 28. februar, ali tendera i dalje nema i ništa se novo nije desilo.
Inače, ljubitelji životinja i društva za zaštitu životinja smatraju da azili nisu rešenje za napuštene pse, kako ih oni nazivaju. Kažu da su to "logori" i kao rešenje za pse na ulici vide edukaciju i kažnjavanje neodgovornih vlasnika, evidenciju i čipovanje svih pasa i sterilizaciju što večeg broja pasa.
(Telegraf.rs)