Ekološki mural u Boru je mesto pored kog svako zastane: Šalje važnu poruku najmlađim stanovnicima ovog grada
Ovaj mural zauzima 140 metara kvadratnih
Ekološki mural, koji krasi fasadu zida, površine 140 metara kvadratnih u školskom dvorištu kog dele tri Borske škole "Sveti Sava", "Vidovdan" i "Branko Radičević", mesto je pored u poslednje vreme zastajkuje najveći boroj građana i dece.
Inspirisana idejama srednjoškolaca i osnovaca iznetih na učeničkim radionicama, na temu ekologije, kao jedne i od najbitnijih oblasti za jednu lokalnu zajednicu i njenih potencijalnih rešenja, umetnica Maja Stojanović Zmaja, vrlo je uspešno, na poseban i kretaivan način, uspela da prenese na fasadu zida ovih Obrazovnih ustanova u Boru.
"Mladi su učestvovali iznoseći svoje ideje na temu čija je simbolika ekologija, tako da je svaki deo murala izašao iz đačkih kreativnih radionca odnosno mladih umova. Govori se o reciklaži, strelicama, lisicama kao endemskoj vrsti koja živi na prostoru Lazarevog kanjona u blizini samog grada Bora. Oslikano je drvo bora kao i svi ostali simboli koji čine jedan spektar, koji čine mural sa ekološkom dimenzijom naravo uz umetnost koja je svakako nesporna u svemu tome", kaže Srećko Zdravković, član Gradskog veća u Boru zadužen za oblast ekologije.
Ovo, rekli bi veliko umetničko delo, izazvalo je najviše oduševljenja Borana.
Posebno su ponosni oni na čijim se obrazovnim ustanovama nalazi, kako bi pokazali da se sa đacima svakako razgovara na ovu važnu temu za grad, čime se i deci daje prilika mda pomognu i učestvuju u rešavanju problema i iznesu svoj glas i inicijativu kada je ekološka održivost u pitanju.
"Veoma sam ponosna, jer ovaj ekološki mural krasi deo zida naše škole i deca su veoma srećna i veoma im je zanimljivo šta je tu sve naslikano. Mural je mnogo više od vizuelnog identiteta grada. Mnogo je snažnija poruka koja se njime šalje. Da deca zaista imaju viziju o ekologiji, endemskim vrstama koje se nalaze u našoj okolini. Bor jeste grad koji se svrstava u jedan od zagađenih gradova, ali je naša okolina jako bogata prirodim bogatstvima koja su obuhvaćena ovim delom umetnice. Ovde može da se održi jedan lep čas posmatrajući ovaj mural mnogo toga da se naučii o ekologiji, reciklaži o zaštiti biljnog i životinjskog sveta. Širok je spektar, na izgled skromnog murala, ali jako bitnog i velikog za nas", ističe direkotrka Nadeža Ilić .
Ovo je peti mural u Boru, ali ako je sudeći po interesovanju koje izazvao poslednjih dana, čini se da je najbitniji sa najjačom porukom koju šalje.
"Deca iz osnovne i srednje škole sa smetnjama u razvoju, teško je da shvate suštinu svega o čemu pričamo, ali se trudimao da od prvog razreda njihovog obrazovaja, da im na poseban način ukažemo na bitne stvari, vodimo ih na sve važne manifestacije u gradu i sve što imamo oko škole trdimo se da ih naučimo da čuvaju, pre svega svoju okolinu i svoj grad", navodi Sonja Savić, direkotr Osnovne i Srednje škole za decu ometene u razvoju "Vidovdan" u Boru.
Ekološki mural u Boru realizovan je u okviru projekta "Umetnost mladih za zemlju", koji sprovodi Fondacija B92 u saradnji sa partnerskim organizacijama iz Slovenije, Francuske i Engleske. Osim u Boru oslikan je i u Pančevu , a projekat je podržala i Evropska unija kroz program "Kreativna Evropa" čija je vrednost procenjena na 20 hiljada evra.
(Telegraf.rs/Milica Ristić)