Da li možete da pogodite koliko otpada godišnje jedna porodica "proizvede"? Ovo je odgovor
Da bi se brojka smanjila potrebna je edukacija stanovništva o pravilnom odlaganju otpada
Sproveli smo anketu sa pitanjem "Koliko otpada godišnje proizvede prosečna srpska porodica", a čak 75 odsto ispitanika opredelilo se za jedan odgovor - tonu otpada.
Ova brojka signal koji nam govori da nešto moramo menjati u svom ophođenju prema životnoj sredini.
Naime, na godišnjem nivou otpaci hrane mogu napraviti jednu poveću planinu smeća kojoj su potrebne decenije da se razgradi.
Pravilno upravljanje otpadom i selekcija otpada je od velike važnosti kako za životnu sredinu, tako i za ljudsko zdravlje i ekonomiju, što jasno pokazuje koliko je važno da budemo ubućeni u ekologiju.
Podaci pokazuju da se godišnje stvori oko 2,95 miliona tona komunalnog otpada, od čega 40 odsto čini biootpad u koji ulazi i otpad od hrane. Pravilno upravljanje otpadom i selekcija otpada je od velike važnosti kako za životnu sredinu, tako i za ljudsko zdravlje i ekonomiju, što jasno pokazuje koliko je važno da budemo upućeni u ekologiju i da težimo ka zaštiti životne sredine.
Prema podacima izveštaja Programa za zaštitu životne sredine Ujedinjenih nacija, u domaćinstvima u Srbiji godišnje se baca 83 kilograma hrane po glavi stanovnika, što je devet kilograma više od svetskog proseka.
Ako se pitamo zašto je to tako, odgovor se sam nameće, kao prvo, zato što kupujemo više hrane što nam je potrebno, kojoj ističe rok. Iz toga proističe još jedan podatak,da godišnje bacimo čak jednu trećinu hrane, što je enormna količina.
Zabrinjavajuće je što se 27 odsto ukupnog otpada sastoji od hrane, a čak 19 odsto još uvek može biti konzumirano.
Da bi se ova brojka smanjila potrebna je edukacija stanovništva o pravilnom odlaganju otpada i podizanje svesti o njegovoj štetnosti.
(Telegraf.rs)