Pedijatri odbijaju da izdaju deci potvrde za vrtić jer nisu potpuno vakcinisana: Proveravaju se kartoni
Sve ovo je pokrenuo veliki kašalj i boginje koje su se pojavile u Srbiji, kojih ne bi bilo da je obuhvat vakcinacijom protiv ovih bolesti na nivou na kom bi trebalo da bude
Pedijatri u Srbiji počeli su da odbijaju potvrde za povratak u vrtić ukoliko deca nisu potpuno vakcinisana po kalendaru obavezne imunizacije.
Redakciji portala Telegraf.rs javilo se nekoliko roditelja koji su nam ispričali da nakon pauze zbog virusa decu nisu mogla da se vrate u vrtić i pored ozdravljenja, a nakon što su pedijatri isproveravali vakcinalni status deteta. Pedijtri isto rade sada i ukoliko dete treba da ide na rekreativnu nastavu. Nepotpuno vakcinisano dete, jedostavno, ne može da bude u kolektivu, osim ukoliko ne postoje opravdani razlozi zašto dete ne može da se vakciniše.
- Sin mi je bio bolestan i napravio pauzu u vrtiću. Nakon što je ozdravio otišli smo na kontrolu kod pedijatra i po potvrdu, međutim, doktorka nam je rekla da ne može da je dobije, tačnije da ne može da se vrati u kolektiv jer nije primio vakcinu protiv velikog kašlja - priča mama Dragana iz Beograda.
Dodaje da dete tu dozu vakcine protiv velikog kašlja nije primilo jer je sa 6 meseci dete imalo kovid, te je savetovano da se sa vakcinom sačeka.
- Moram da istaknem da sam veoma srećna što mi je pedijatar na to ukazala, i što, koliko god meni bilo nezgodno u tom trenutku, nije želela da se moje dete izlaže riziku, ni ono, ali i da se sačuva kolektiv u koji on boravi - rekla je Dragana za Telegraf.rs.
Sličnu priču isričala nam je i druga, mama Ana, dok nam je Jelena rekla da, prvo što je pedijatar uradila kada su otišli da im se popuni zdravstveni karton za rekreativnu nastavu, proverila je da li je dete primilo sve vakcine.
Sve ovo je pokrenuo veliki kašalj i boginje koje su se pojavile u Srbiji, kojih ne bi bilo da je obuhvat vakcinacijom protiv ovih bolesti na nivou na kom bi trebalo da bude.
POdsećanja radi, četiri bebe su preminule od posledica velikog kašlja u Srbiji u ovoj sezoni, a morbile (male boginje) su od 6. februara potvrđene kod tri osobe - kod sina (15) i majke, a juče i kod dečaka od 8 godina, učenika drugog razreda jedne Osnovne škole u Beogradu.
Jedino oružje protiv ove dve bolesti jeste upravo, vakcinacija.
Doktor Ivana Begović Lazarević, načelnik Jedinice za imunizaciju Gradskog zavoda za javno zdravlje za Telegraf.rs je nedavno objasnila, da bez obzira na to što se sve vreme pojavljuju novi oboleli od velikog kašlja, vakcinacija treba da se sprovodi.
- To nam je jedno od osnovnih oružja da sad smanjimo dalje povećanje broja obolelih, odnosno razmere epidemije. Sva zdrava deca koja nisu kompletno ili uopšte vakcinisana treba da se jave lekaru i da prime vakcinu. To nam je osnovno oružje protiv velikog kašlja, kao i da se svako ko je oboleo javi lekaru i ne ide u kolektiv da ne bi dalje širio infekciju - kaže dr Begović Lazarević.
Imunizacija vakcinom (DTaP, IPV, HIB)) protiv velikog kašlja, difterije i tetanusa, počinje sa navršena 2 meseca života i sprovodi se petovalentnom vakcinom u tri doze sa razmakom od najmanje 4 nedelje između doza. Prva revakcina se daje u drugoj godini života, godinu dana (najkraće 6 meseci) nakon sprovedene primarne serije petovalentnom vakcinom.
Druga revakcina se sprovodi četvorovalentnom vakcinom i daje se u okviru priprema za polazak u prvi razred osnovne škole, najkasnije u toku prvog razreda.
Dr Begović podseća da za vakcinaciju dete treba da bude zdravo, ali da to ne podrazumeva da vakcinu ne sme da primi, odnosno da se odbije mališan kojem curka nosić i ima temperaturu 37.5.
- Dete koje je sa temperaturom ispod 38 i samo mu curi nos može da se vakciniše - kaže dr Begović za Telegraf.rs.
Prema njenim rečima, pedijatri svaku posetu dece Domu zdravlja, treba da iskoriste da provere njihov vakcinalni status.
- Bilo koja poseta lekaru, da li zbog potvrde za vrtić, izostanka iz škole, radi odlaska na ekskurziju treba da se iskoristi da se pregleda vakcinalni status, i ako dete ima i 37.5 može da bude vakcinisano. Svaka poseta lekaru treba da se iskoristi da se baci pogled na vakcinalni status. To je obaveza pedijatra, kao što će da kaže dobar dan, izvolite, zašto ste došli. I, kada je bila epidemija morbila, to je bilo osnovno prilikom dolaska kod lekara, da pedijatar pogleda i vakcinalni status - pojašnjava de Begović Lazarević.
Ona podseća da svaka vakcina može da da reakciju na mestu aplikovanja, i povećanu temperaturu u roku 24 do 48 sati nakon vakcinacije. Ukoliko ima potrebe, ta temperatura slobodno može da se obara lekovima za snižavanje temperature.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" tri deteta su preminula krajem prošle godine, a jedno ove.
Od 1. do 31. januara ove godine u Srbiji su prijavljena 253 slučаја pеrtusisа. U tom pеriоdu priјаvljеn је јеdаn smrtni ishоd uzrоkоvаn pеrtusisоm kоd nеvаkcinisаnоg dеtеtа mlаđеg оd tri mеsеcа.
- Nајvеći brој slučајеvа pеrtusisа rеgistrоvаn је u uzrаsnim grupа dеcе оd 10 dо 14 gоdinа, kао i kоd оsоbа stаriјih оd 20 gоdinа, dоk је nајvеćа uzrаsnо-spеcifičnа stоpа incidеnciје zаbеlеžеnа u uzrаsnој grupi оdојčаdi mlаđе оd 12 mеsеci. Nајvеći brој slučајеvа pеrtusisа priјаvljеn je u Beogradu i u Јužnоbаčkоg оkrugu, dоk su nајvišе stоpе incidеnciје bilе nа tеritоriјi Јužnоbаnаtskоg i Јužnоbаčkоg оkrugа.
Tri stadijuma velikog kašlja
U tipičnoj slici velikog kašlja prepoznaju se tri stadijuma oboljenja.- U kataralnom stadijumu su dominantni simptomi i znaci slični prehladi - kijanje, curenje iz nosa, blago povišena telesna temperatura ili odsutnost njenog porasta, blag kašalj, koji traju jednu do dve nedelje. U drugom, paroksizmalnom stadijumu, sa pojačavanjem simptoma i znakova oboljenja iz prvog stadijuma dolazi do značajnog pogoršanja tegoba u smislu intenziteta i učestalosti kašlja sa paroksizmima, naročito tokom noći. Trajanje drugog stadijuma infekcije je jedna do šest nedelja.
- Između napada kašlja osoba ne mora odavati utisak da je bolesna. U poslednjem, rekonvalescentnom stadijumu, koji traje nedeljama i mesecima nakon početka bolesti, postepeno dolazi do povlačenja tegoba i potpunog oporavka obolelih. Najčešća kompikacija velikog kašlja je zapaljenje pluća koja je i najčešći uzrok smrti kod obolele odojčadi. Neurološke komplikacije kao rezultat smanjenog dotoka kiseonika u mozak su konvulzije i encefalopatija. Ostale blaže komplikacije su zapaljenje srednjeg uha, anoreksija, dehidratacija, a kao posledica povećanog pritiska prilikom paroksizmalnog stadijuma dolazi do krvarenja iz nosa, pojave kile i pneumotoraksa - objasnila je dr Ivana Begović Lazarević za Telegraf.rs..
Bolest je primarno izazvana toksinom. Bakterija se pričvrsti za trepljasti epitel respiratornog trakta i luči toksin koji izaziva paralizu „treplji“ i inflamaciju i otežano izbacivanje respiratornog sekreta.
- Pertusis je bolest ljudi i nije utvrđeno postojanje drugog rezervoara infekcije. Adolescenti i odrasli su značajni rezervoari Bordetella pertussis za odojčad. U najvećem riziku za ozbiljne komplikacije i smrtni ishod su upravo odojčad mlađa od 12 meseci, koja je nevakcinisana ili nepotpuno vakcinisana. Najznačajniji rezervoari infekcije za odojčad su majke, sa učešćem od preko 30%. Prema rezultatima dostupnih studija, 12-26% odraslih osoba sa produženim kašljem serološki je pozitivno na pertusis i stoga oni predstavljaju značajne rezervoare za dalji prenos infekcije.
I stečeni imunitet traje 5 do 10 godina
- Pertusis je visoko kontagiozno oboljenje. Prenosi se sa obolele na zdravu osobu kapljicama respiratornog sekreta koje se oslobađaju kašljanjem i kijanjem tokom kataralnog stadijuma bolesti, kada su obolele osobe najzaraznije za svoje okruženje kao i u prve dve nedelje posle pojave kašlja. Ređe se prouzrokovač može preneti indirektno preko sveže kontaminiranih predmeta iz okoline obolele osobe kaže naša sagovornica.
Uprkos rezultatima postignutim imunizacijom, veliki kašalj je i danas vodeći uzrok smrti među zaraznim bolestima protiv kojih se sprovodi imunizacija.
- Stečeni imunitet nakon preležane bolesti nije trajan, traje 5 do 10 godina. Pored toga ni vakcinom indukovan imunitet ne traje dugo. Iako je Bordetella pertussis prisutna u svim delovima sveta, najveće stope incidencije su u zemljama sa niskim obuhvatom imunizacijom među mlađom decom (zemlje u razvoju). U razvijenim zemljama najviše oboljevaju nevakcinisane bebe, a zatim se registruje porast oboljevanja kod tinejdžera. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, tokom 2018. godine na globalnom nivou obolelo je više od 150.000 osoba - kaže dr Begović Lazarević.
Sve o malim boginjama
Morbile prenose direktnim kontaktom sa obolelom osobom - putem poljupca, rukovanja, putem vazduha respiratornim kapljicama koje emituje obolela osoba kao što su kašalj i kijanje, a retko indirektnim putem preko sveže kontaminiranih predmeta.
- Inkubacija, period od momenta ulaska virusa u organizam do manifestacije oboljenja, odnosno pojave tegoba kod malih boginja traje 7 do 18 dana. Nakon toga dolazi do pojave povišene telesne temperature, sekrecije iz nosa, kašlja i konjunktivitisa - vodnjikave, crvene oči, otečeni kapci. Nabrojani simptomi traju 2 do 4 dana, nakon čega dolazi do skoka telesne temperature, preko 40 stepeni i pojave makulopapulozne ospe prvo na licu, iza ušiju i na vratu, koja se zatim širi na trup i ekstremitete - objašnjavaju u Zavodu.
Obolela osoba je zarazna poslednjeg dana inkubacije, kada je još uvek bez tegoba, 4 dana pre izbijanja ospe i 4 dana nakon izbijanja ospe.
- Komplikacije su češće kod dece mlađe od 5 godina i odraslih osoba starijih od 20 godina. To su zapaljenje pluća (pneumonija), zapaljenje srednjeg uha, dijareja, zapaljenje mozga i gubitak vida. Zapaljenje pluća se javlja kod svake 20. obolele osobe i oko 60 odsto slučajeva smtnih ishoda nastaje upravo zbog ove komlikacije. Svaki hiljaditi bolesnik dobija zapaljenje mozga, dok na 1000 obolelih sa navedenom komlikacijom dolazi do smrtnog ishoda - kažu u Zavodu za Telegraf.rs.
Najefikasnija mera protiv malih boginja jeste vakcinacija MMR vakcinom.
- Vakcinacija je jedina efikasna preventivna mera koja dovodi do stvaranja solidnog i dugotrajnog (doživotnog) imuniteta. MMR vakcina se daje u 2 doze - deci u drugoj godini života, smatra da se da je pravovremeno data vakcina u uzrastu od 12 do 15 meseci, i u 7. godini života u okviru priprema za polazak u školu - kažu u Zavodu.
Srbija međutim, već godinama unazad ne može da se pohvali zadovoljavajućim obuhvatom sa ovom vakcinom. Za vreme kovid epidemije, tоkоm 2020. i 2021. gоdinе u Srbiјi su rеgistrоvаnе nајnižе vrеdnоsti оbuhvаtа MMR vаkcinоm u pоslеdnjih 20 gоdinа.
- Оbuhvаt оvоm vакcinоm u drugој gоdini živоtа u 2021. gоdini iznоsiо је 74,8%, а u 2022. gоdini 81,3%. Оbuhvаt drugоm dоzоm, prе upisа u prvi rаzrеd оsnоvnе šкоlе, u 2021. gоdini iznоsiо је 85,8%, а u 2022. gоdini 89,5%. Prikupljаnjе pоdаtака о оbuhvаtu MMR vакcinоm u 2023. gоdini је u tоku. Ciljnе vrеdnоsti оbuhvаtа trеbа dа iznоsе 95 odsto, kаkо bi sе sprеčilа cirkulаciја uzrоčnikа u pоpulаciјi i оbоlеvаnjе - ističu u Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
U nајvеćој еpidеmiјi mаlih bоginjа u Srbiјi u pоslеdnjih 20 gоdinа, tоkоm 2017. i 2018. gоdinе rеgistrоvаnо је оkо 5,800 оbоlеlih, оd kојih је 93% bilо nеvаkcinisаnо, nеpоtpunо vаkcinisаnо ili sа nеpоznаtim vаkcinаlnim stаtusоm. Јеdnа trеćinа оbоlеlih bilа је hоspitаlizоvаnа zbоg tеžinе kliničkе sliке prаćеnе kоmplikаciјаmа. U оvој еpidеmiјi rеgistrоvаnо је 15 smrtnih ishоdа, mеđu којimа је bilо čеtvоrо dеcе mlаđе оd pеt gоdinа. Prеthоdnе, 2023. gоdinе rеgistrоvаnо је 50 slučајеvа mоrbilа u nаšој zеmlji, оd kојih је vеćinа (94 odsto), takođe, bilа nеvакcinisаnа.
(Telegraf.rs)