Virusi kose sve generacije: Iznenadni kašalj, visoka temperatura, malaksalost! Evo šta vam sve može pomoći
Stručnjaci ističu da haraju kombinovani virusi, a imunitet nam je slabiji
Iznenadna temperatura, uporan kašalj, malaksalost, simptomi su virusnih i bakterijskih infekcija koje su karakteristične za ovo doba godine. Međutim, kako nam se čini, sada smo osetljiviji nego prethodnih godina, a razlog tome može biti taj što nam je imunitet slabiji, a naročito posle brojnih infekcija u doba kovida.
Prema najnovijim podacima Gradskog zavoda za javno zdravlje, u Beogradu zaključno sa nedeljom ima 565 prijavljenih obolelih od velikog kašlja, s druge strane lekari takođe podsećaju i na virusne infekcije, te da se ne radi samo o velikom kašlju.
"Kombinovani virusi se javljaju", objašnjava za Telegraf prof.dr Milorad Jerkan, direktor DZ Niš, i ističe da jedna grupa virusa ima simptome kijavice kašlja, stezanja u grudima sa spazmom.
- Javlja se i temperatura do 39, bolovi u svim zglobovima i malaksalost. Druga vrsta simptoma je dijareja i teperatura nešto preko 37, takođe sa bolovima u zglobovima, sve traje negde do pet dana. Savet je da ne treba odlaziti u kolektiv ako je neko bolestan, javiti se lekaru, ne lečiti se na svoju ruku i mirovati onako kako lekar preporučuje. Mnogi greše pa bolesni odlaze u kolektiv, a znamo da se virusi brzo šire sada kada je hladno vreme i kada svi borave u zatvorenom. Treba jačati imunitet, što više voća i povrća, uzimati dovoljno tečnosti, čajeve, vetriti prostorije, i naravno san je bažan. Oni koji imaju pridružene bolesti treba posebno da se čuvaju da se ne razbole, kaže profesor Jerkan.
Kod hronilnih bolesnika kašalj može trajati duže
Kako je objasnio nedavno za Telegraf, direktor Klinike za pulmologju KCS dr Mihailo Stjepanović trenutno haraju virusi haraju i da je upravo to uzrok što se ljudi sada masovno žale na kašalj, takođe dodaje da kod osoba koje imaju neku pridruženu bolest kašalj može trajati malo duže.
-Virusi haraju i javlja se kašalj koji u zavisnosti od težine kliničke slike ima dužinu trajanja. Kada se jave simptomi obavezno je javiti se lekaru koji će dati pravu terapiju. Ne treba odmah pomisliti da je u pitanju veliki kašalj i nagađati nego se javiti lekaru. Osobe koje imaju komorbiditete kod njih kašalj traje duže i to je izraženo kod astmatičara, srčanih bolesnika, osoba sa malignitetom, objasnio je dr Stjepanović.
I dr Saša Milićević u razgovoru za Telegraf ispričao je da je aktuelni kašalj najčešće virusnog porekla i da traje dve do tri nedelje.
- Nema pravila, ne mora da znači da ako neko kašlje nedeljama da ima veliki kašalj, bilo da pričamo o detetu ili odraslom čoveku, ali s druge strane ne smemo ni zanemariti. Ovakvi problemi javljaju se na nekih pet šest godina, tako da za mene ovo nije neuobičajeno. Takođe smatram da nam je kolektivni imunitet slabiji i na tome treba raditi, objašnjava dr Milićević.
Kako dodaje lekar, svaki kašalj koji traje duže od 10 dana, ne sme se tolerisati, bez obzira da li se radi o nekim ozbiljnijim simptomima ili ne. Opšti savet je javiti se lekaru na vreme i dobiti adekvatnu terapiju, ali i mirovati.
Bez produžetka raspusta
Ministarka zdravlja Danica Grujičić izjavila je juče da nema razloga da se, zbog epidemiološke situacije, produži zimski raspust za đake i napomenula da su učenici u Vojvodini jutros već krenuli u školu. Grujičić je pojasnila da su ispitivanja pokazala da je najveća zastupljenost respiratornih infekcija kod dece starosti do četiri godine.
"To je uzrast dece koja pohađaju vrtiće, a ne škole, tako da su rezultati takvi da nema razloga da se produži raspust", rekla je Grujičić.
(Telegraf.rs)