Digitalna biblioteka otkriva prošlost grada na Moravi i to u sitne detalje: Do sada skenirano 300.000 stranica
Pored štampe, digitalna platforma raspolaže sa ukupno 38.000 jedinica među kojima su knjige, zbirke pesma, radničke novine, školsko izdavaštvo, časopisi, fotografije i razglednice
Koje društvene, političke i kulturne teme su bile aktuelne u Čačku pre pedeset ili sto godina, kakve su bile prve reakcije i kritike na neku predstavu, film ili novoobjavljenu knjigu i ko su bili istaknuti ljudi svog vremena možete čitati na sajtu čačanske Biblioteke u odeljku Digitalizacija ili klikom na link http://digital.cacak-dis.rs/
- Takođe, ukoliko su vam za stručni rad potrebni pouzdani podaci o nekom događaju; ako je član nečije porodice ili prijatelj nekada za svoj grad učinio nešto tako važno da je vest o njemu objavljena u lokalnim novinama – saznajte iz Digitalne biblioteke koja može biti korisna novinarima, kulturnim radnicima, istraživačima, profesorima, kao i svim građanima, kažu u ovoj ujavnoj ustanovi.
Među javnim bibliotekama u Srbiji Gradska biblioteka Čačak ima najdužu tradiciju čuvanja kulturne baštine u digitalnom formatu od 2006/2007. godine.
Centar za digitalizaciju oformljen je početkom 2008, a 2018. godine prerasta u Odeljenje za digitalizaciju i nove tehnologije.
U ovom odeljenju do danas je skenirano oko 300.000 stranica, a polovina te građe već je objavljena u Digitalnoj biblioteci, dok je u narednom periodu planirano publikovanje brojnih fotografija i audio-video zapisa iz arhive Zavičajnog odeljenja čačanske Biblioteke.
- Pres kliping, odnosno kolekcija Novinskih članaka koje se odnose na Čačak broji oko 32.500 jedinica, a podeljena je na potkolekcije među kojima su najbogatije građom one iz oblasti sporta (9.000 članaka), kulture (8.000 članaka) i privrede (5.000 članaka), dok su tu i obrazovanje, politika, poljoprivreda, ekologija, ličnosti i dr. „Čačanski glas", „Kultura", „Slobodni glas", „Vesnik omladinaca", „Čačansko ogledalo" i „Jeremića novine", listovi su čiji su određeni brojevi dostupni na platformi, dodaju u čačanskoj biblioteci.
Pored vesti o kulturnim dešavanjima, građanskim pitanjima, seoskom životu, novim tehnološkim otkrićima, iz dostupnih baza mogu se doznati i druge aktuelnosti iz grada na Moravi.
Pored štampe, digitalna platforma raspolaže sa ukupno 38.000 jedinica među kojima su knjige, zbirke pesma, radničke novine, školsko izdavaštvo, časopisi, fotografije i razglednice.
Posebno pristupačnom i inovativnom ovu bazu čini mogućnost pretraživanja u punom tekstu dokumenta. S obzirom na to da je softver podešen tako da optički prepoznaje karaktere, ukoliko se traga za nečim određenim pretraživanje je moguće prema ključnim rečima.
Filtriranje se vrši i na druge načine prema autoru, fotografu, izdavaču, tipu građe ili mestu i godini izdanja, a oni znatižni i entuzijasti mogu lutati virtuelnim putanjama Digitalne biblioteke i po sopstvenom nahođenju.
(Telegraf.rs)