Dimitrije Gluščević zadržao običaj, bez ovoga ne ide u badnjake: Znate li šta je "pramenjača"?

E. T.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Njegovoj pramenjači ima čitav vek, nasledio ju je od svojih predaka

Foto: TV5 / Ustupljena fotografija

U planinskim selima prijepoljskog kraja, planinci su sačuvali običaje predaka za Badnji dan, pa tako i domaćin Dimitrije po badnjak svake godine ide obučen u "pramenjaču".

Badnji dan bez snega i mraza, prava je retkost u Kamenoj Gori, jednom od najudaljenijih prijepoljskih sela, skrivenoj među brdima, nedaleko od crnogorske granice.

U ovom srpskom selu sačuvali su se i pravi srpski običaji, a jedan od njih je i oblačenje pramenjače na Badnje jutro kada se kreće u šumu po badnjak.

Planinac Dimitrije Gluščević (63), i jutros je poranio pre sunca u badnjake, ogrnut pramenjačom, kao što je i običaj.

"Oduvek smo u badnjake išli obučeni u njih, obično su zimska jutra bila snežna i mrazovita, a one tople, ove godine je drugačije - nema ni snega, ni mraza", kaže Dimitrije.

Pramenjača je poput današnje jakne, nekada je bila vrlo moderna, a danas se jedino sačuvala u prijepoljskim selima raštrkanim po planinama.

Šivena je od tkane ovčije vune, izuzetno je topla, predviđena za oštre zime, kakve su nekada i bile u ovim surovim planinskim krajevima.

"U pojedinim domaćinstvima može se naći premenjača, one su prilično stare, mojoj ima čak i do 100 godina", dodaje Gluščević.

Ni Dimitrije je ne oblači svaki dan, već ponekad, a za Badnje jutro je sastavni deo tradicije. Običaje nastavljaju i mlađi, pa je i njegovi sinovi oblače kada krenu po badnjak.

Osim pramenjače, u ovom kraju sačuvale su se i "brđanske" čarape, tkane, pa vezene, izuzetno tople, ali se retko mogu naći u kom domaćinstvu. I one su deo tradicije za Badnji dan i Božić i druge praznične prilike u Kamenoj Gori.

(Telegraf.rs / B.I.)