Popis pokazao šokantne podatke: U 95% naselja manje stanovnika, nećete verovati kako su se pojedini izjasnili
Među njima ima i onih koji nacionalnost doživljavaju kao pripadnost omiljenom sportskom klubu i izjašnjavaju se kao "delije", "grobari", "radovci"
Od 4.721 naselja u Srbiji gotovo svako deseto nema dete, u čak 55 nema nijedne žene, a 545 nema žensko stanovništvo u optimalnom reproduktivnom dobu, od 20-74 godine, piše Politika.
Prosečna starost ženskog stanovništva u 78 naselja je veća od 60 godina, čak 618 ih nema nijednog stanovnika mlađeg od 50 godina, a u 2.894 broj starijih od 60 je dvostruko veći od broja mlađih od 20 godina.
Viši naučni saradnik Centra za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka Ivan Marinković upozorio je da je popis pokazao da je u 95 odsto naselja prisutna depopulacija, što znači da manji broj stanovnika u odnosu na 2011. godinu ima čak 4.429 naselja. Jedina veća naselja koja se nisu umanjila između dva popisa su Novi Pazar, Novi Sad i Beograd.
Novi Sad je jedini grad u Srbiji koji ima pozitivan prirodni priraštaj i pozitivan migracioni saldo - u poslednjih 20 godina broj stanovnika je porastao za 35 odsto, pa sada u njemu živi 67.000 ljudi više nego 2002.
Novi Pazar beleži porast broja stanovnika isključivo zahvaljujući pozitivnom prirodnom priraštaju, jer se iz tog grada stanovništvo više iseljava nego što se doseljava, rekao je Marinković. On je naveo da Beograd ima negativan prirodni priraštaj, ali beleži porast broja stanovništva za svega četiri odsto pre svega zbog priliva stanovništva, unutrašnjih migracija iz cele Srbije.
U Beogradu postoje opštine u kojima se beleži depopulacija - Stari grad je izgubio petinu stanovnika u poslednjih 20 godina, pad stanovnika beleže i Savski venac, Vračar i Novi Beograd, dok je porast zabeležen na Zvezdari, Voždovcu i u Zemunu.
Najveće smanjenje broja stanovnika između dva popisa imaju opštine u jugoistočnom delu Srbije, pre svih Crna Trava i Gadžin Han, koje imaju trećinu stanovništva manje, a potom Medveđa, Babušnica i Bosilegrad, gde ih je manje za četvrtinu.
Kao "vanzemaljci", Džedaji, Indijanci, Marsovci i Štrumfovi se izjasnilo 322.013 građana!
Rezultati poslednjeg popisa stanovništva u Srbiji pokazali su da je broj Jugoslovena porastao za čak 3.840 u odnosu na onaj iz 2011. godine, i bilo ih je 27.143, piše Politika.
Jugoslovena je po popisu iz 2011. godine bilo 80.721, 1991. - 320.168, 1981. - 456.623, a 1971. - 123.824, i bili su tad četvrta nacionalna manjina po brojnosti u Srbiji.
U popisu 2023. u Srbiji je broj stanovnika koji su se izjasnili kao "vanzemaljci", Džedaji, Indijanci, Marsovci i Štrumfovi porastao je za čak 240.273 u odnosi na popis iz 2011. godine - njih 322.013 je u rubriku "nacionalna pripadnost" upisalo imaginarnu naciju.
Među njima ima i onih koji nacionalnost doživljavaju kao pripadnost omiljenom sportskom klubu i izjašnjavaju se kao "delije", "grobari", "radovci".
Skoro 12.000 osoba svoju nacionalnu pripadnost razume kao regionalnu, pa su se izjasnili kao Šumadinci, Vojvođani, Sremci, Timočani i Krajišnici, a bilo je dosta i onih koji su kao nacionalnost upisivali grad u kome žive, a među njima je bilo i onih koji su želeli još direktnije da naglase svoj lokalpatriotizam, pa su sebe predstavljali kao Zemunce, Dorćolce i Čuburce.
Odgovori građana koji se nisu jasno izjasnili o nacionalnoj pripadnosti se na kraju popisa klasifikuju u četiri rubrike - "nisu se izjasnili", "regionalna pripadnost", "nepoznato" i "ostali".
U rubrici "nepoznato" nalaze se građani koji su se, naprimer, izjasnili kao vanzemaljci, pacifisti, kosmopolite, vilenjaci, pirati, rokeri, mistici i ostale "egzotične" kategorije stanovništva.
Pod rubriku "ostali" spadaju oni građani koji broje manje od 2.000 ljudi, kao što su Cincari, Česi ili Italijani, kao i oni koji su iskazali dvojaku nacionalnu pripadnost tipa Srbin - Makedonac, Mađar-Jugosloven ili Crnogorac-Srbin.
(Telegraf.rs)