Period je kad se javlja šuga: Svrab dominira noću, kod tri grupe ljudi on može da izostane

Vreme čitanja: oko 2 min.

Zaražena osoba može preneti šugu od momenta kada se zarazi do završetka lečenja

Foto: Shutterstock

Jesen, a pogotovo zima period je kada se javlja šuga, pa tako to ne izostaje ni ove godine, a načelnik Jedinice za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti u Zavodu za javno zdravlje u Beogradu prim. mr sci. med. dr Slavica Maris, specijalista epidemiologije objašnjava za Telegraf.rs da osoba koja je ima može je preneti od momenta kada se zarazi do završetka lečenja.

Ona pojašnjava da je šuga zarazno oboljenje kože koje izaziva parazit šugarac, koji se nastanjuje u površinskom sloju kože bušeći hodnike u kojima polaže jaja. Šuga je rasprostranjeno oboljenje u čitavom svetu.

- U poslednjih 5 godina u Beogradu su ukupno registrovana 4.184 slučaja obolevanja od šuge. Na godišnjem nivou broj obolelih se kretao od 512 koliko je bilo 2022. godine, do 1.277, koliko je bilo prijavljenih 2018. godine. Svako može oboleti od šuge. Ona se prenosi dužim direktnim kontaktom sa kožom obolelog ili korišćenjem iste posteljine, odeće ili donjeg rublja sa obolelom osobom - objašnjava dr Maris. 

U kliničkoj slici dominira svrab, koji je najintezivniji noću.

- Promene na koži mogu se pojaviti bilo gde na telu, ali se obično nalaze na rukama, ručnim zglobovima, laktovima, grudima, pazušnim jamama, u predelu pojasa i prepona. Osobe koje nikada ranije nisu imale šugu obično primete prve tegobe 4 do 6 nedelja posle kontakta sa obolelim. Osobe koje su već imale šugu mogu primetiti promene na koži ranije, najčešće za jedan do tri dana - kaže naša sagovornica.

Dodaje da starije osobe, osobe koje borave u ustanovama za kolektivni smeštaj i osobe sa oslabljenim imunitetom mogu da imaju promene koje nisu praćene svrabom.

- Ali, svaku neuobičajenu promenu na koži bi trebalo da pregleda lekar - upozorava dr Maris i dodaje da osoba može preneti šugu od momenta kada se zarazi do završetka lečenja.

Dijagnoza ovog oboljenja se postavlja na osnovu pregleda promena po koži i /ili uzimanjem uzorka sa kože u cilju otkrivanja parazita.

- Terapija za lečenje šuge je najčešće u obliku kreme, to su preparati na bazi sumpora, benzil benzoata ili permetrin. Preporuka je da se terapija ponovi za 7 do 10 dana, kao i da se leče svi članovi domaćinstva i osobe u bliskom kontaktu sa obolelom osobom. Istovremeno sa lečenjem, na adekvatan način treba tretirati (najbolje otkuvati) posteljinu, odeću i rublje koji su korišćeni nekoliko dana pre početka lečenja. Odeća ili druge stvari koje se ne mogu oprati treba skloniti u zatvorenu plastičnu kesu nedelju dana - objasnila je dr Maris.

(Telegraf.rs)