Veliki kašalj u školi u Beogradu: Roditelji upozoreni da obrate pažnju na decu
Veliki kašalj se, podsećamo, širi u Srbiji, kao i u zemljama regiona, a samo u Beogradu u toku ove godine zabeleženo je 36 slučaja obolevanja
Veliki kašalj koji se širi i u Srbiji, a na koji stručnjaci već duže vreme upozoravaju, kako Telegraf.rs saznaje, pojavio se i u jednog osnovnoj beogradskoj školi - "Gornja Varoš", u Zemunu, a to je za naš portal potvrdio i direktor ove obrazovne ustanove Ilija Mirković.
On je za Telegraf.rs rekao da je upućen u situaciju sa ovim oboljenjem, ali da broj učenika koji je zaražen nije zabrinjavajući.
- Imamo informaciju da ima bolesne dece koja ne dolaze u školu, ali vrlo malo. Nastavu pohađaju skoro svi učenici, ima samo nekoliko njih koji ne dolaze i za koje su nam javili roditelji. Ne znam sad tačan broj, ali sigurno je zaraženo manje od desetoro na 800 učenika - rekao je Ilija Mirković, direktor OŠ "Gornja varoš".
Direktor dodaje da su dobili informaciju od Doma zdravlja Zemun da ima bolesne dece i da su o tome obavestili roditelje.
- Dobili smo informaciju od Doma zdrava iz Zemuna da ima bolesne dece i roditeljima je to prosleđeno kako bi obratili pažnju. Deca koja su bolesna su, mislim, učenici šestog razreda i prvo je alarmirao jedan razredni starešina na simptome u razredu. Pretpostavljam da su to deca koja nisu vakcinisana protiv toga, ali opet nisam siguran - rekao je direktor.
Veliki kašalj se, podsećamo, širi u Srbiji, kao i u zemljama regiona, a samo u Beogradu u toku ove godine zabeleženo je 36 slučaja obolevanja. Poređenja radi, prošle godine u Beogradu nije prijavljen nijedan slučaj obolevanja, a prethodne 2021. samo dva.
Širenju doprinosi loš odziv za vakcinaciju, a podsećanja radi, ni prošle godine ciljani obuhvat vakcinacijom petovaletnom vakcinom protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečije paralize i oboljenja izazvanih hemofilusom influence tip b ( (DTaP-IPVHib) nije dostigla očekivani obuhvat.
Doktorka Ivana Begović Lazarević, specijalista epidemiologije iz Zavoda za javno zdravlje u Beogradu objasnila je pre nekoliko dana za Telegraf.rs da je veliki kašalj ili pertusis, akutno zarazno oboljenje izazvano bakterijom Bordetella pertussis. Prvi simptomi ove bolesti javljaju se nakon 7 do 10 dana a najduže 21 dan, od kontakta sa obolelom osobom.
Tri stadijuma bolesti
Dodaje i da se u tipičnoj kliničkoj slici velikog kašlja prepoznaju se tri stadijuma oboljenja.
- U kataralnom stadijumu su dominantni simptomi i znaci slični prehladi - kijanje, curenje iz nosa, blago povišena telesna temperatura ili odsutnost njenog porasta, i blag kašalj, koji traju jednu do dve nedelje. U drugom, paroksizmalnom stadijumu, sa pojačavanjem simptoma i znakova oboljenja iz prvog stadijuma, dolazi do značajnog pogoršanja tegoba u smislu intenziteta i učestalosti kašlja sa paroksizmima, naročito tokom noći. Trajanje drugog stadijuma infekcije je jedna do šest nedelja. Između napada kašlja osoba ne mora odavati utisak da je bolesna - objašnjava dr Begović Lazarević.
U poslednjem, rekonvalescentnom stadijumu, koji traje nedeljama i mesecima nakon početka bolesti, postepeno dolazi do povlačenja tegoba i potpunog oporavka obolelih.
Najčešća komplikacija velikog kašlja je zapaljenje pluća, koja je i najčešći uzrok smrti kod obolele odojčadi. Neurološke komplikacije kao rezultat smanjenog dotoka kiseonika u mozak su konvulzije i encefalopatija. Ostale blaže komplikacije su zapaljenje srednjeg uha, anoreksija, dehidratacija, a kao posledica povećanog pritiska prilikom paroksizmalnog stadijuma dolazi do krvarenja iz nosa, pojave kile i pneumotoraksa (prisustvo vazduha u plućnoj maramici).
Prema rečima naše sagovornice, bolest je primarno izazvana toksinom.
- Bakterija se pričvrsti za trepljasti epitel respiratornog trakta i luči toksin koji izaziva paralizu „treplji“ i inflamaciju i otežano izbacivanje respiratornog sekreta. Pertusis je bolest ljudi i nije utvrđeno postojanje drugog rezervoara infekcije. Adolescenti i odrasli su značajni rezervoari Bordetella pertussis za odojčad. U najvećem riziku za ozbiljne komplikacije i smrtni ishod su upravo odojčad mlađa od 12 meseci, koja je nevakcinisana ili nepotpuno vakcinisana. Najznačajniji rezervoari infekcije za odojčad su majke, sa učešćem od preko 30 odsto. Prema rezultatima dostupnih studija, 12 do 26 odsto odraslih osoba sa produženim kašljem serološki je pozitivno na pertusis i stoga oni predstavljaju značajne rezervoare za dalji prenos infekcije - kaže dr Begović Lazarević.
Put prenosa
Radi se o visoko kontagioznom oboljenju.
Prenosi se sa obolele na zdravu osobu kapljicama respiratornog sekreta koje se oslobađaju kašljanjem i kijanjem tokom kataralnog stadijuma bolesti, odnosno kada su obolele osobe najzaraznije za svoje okruženje, kao i u prve dve nedelje posle pojave kašlja.
(Telegraf.rs)