Lektorat za romski jezik na Filološkom fakultetu u Beogradu: U školama ovaj jezik pohađa oko 600 učenika
Od sredine 2015. godine, romski jezik je stekao ravnopravan status kao i svi ostali jezici nacionalnih manjina čija nastava se organizuje na Filološkom fakultetu u Beogradu.
Odlukom Nastavno-naučnog veća Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, još od 15. aprila 2015. godine, nastava romskog jezika je uključena u osnovne akademske studije ove visokoškolske ustanove.
U okviru Centra za stručno usavršavanje i evaluaciju Fakultetm godinama unazad se organizuju kursevi romskog jezika, čime se omogućava diplomiranim nastavnicima da steknu potvrde o znanju romskog jezika i uključe se u redovnu nastavu u osnovnim i srednjim školama u kojima se predaje predmet Romski jezik sa elementima nacionalne kulture.
Na ovaj način, od sredine 2015. godine, romski jezik je stekao ravnopravan status kao i svi ostali jezici nacionalnih manjina čija nastava se organizuje na Filološkom fakultetu u Beogradu.
Uvođenjem romskog jezika kao predmeta na osnovnim studijama okončana je rasprava koja se duže od dve decenije vodi u našoj javnosti u vezi sa priznavanjem i razvojem jezika i kulture Roma. Ne treba smetnuti s uma to da je reč o procesu čiji uspeh zavisi od snage romske zajednice da se stara o svom jeziku i kulturi i spremnosti države i društva da to podrže.
Uvođenje romskog jezika u nastavu na Beogradskom univerzitetu ima istorijski i kulturni značaj, a Naučno-nastavno veće Filološkog fakulteta je donelo jednu od najznačajnijih odluka za očuvanje i unapređenje kulturnog identiteta Roma u našoj zemlji.
Od 2017. godine, u više od 50 škola širimo Srbije uveden je izborni predmet “Romski jezik sa elementima nacionalne kulture”. Ovaj izborni predmet trenutno pohađa oko 600 učenika u različitim delovima Srbije. Međutim, neophodno je da se u neposrednoj budućnosti, različitim javnim politikama još više i snažnije podstakne školovanje učenika i studenata romske nacionalnosti na visokim školama i fakultetima na kojima će steći znanja i kvalifikacije za rad u nastavi sa učenicima romske nacionalnosti.
Trenutno u Srbiji ima 117 nastavnika romskog jezika, a veliki broj njih još uvek nije angažovan u osnovnim i srednjim školama, pre svega zbog nedovoljnog broja prijavljenih učenika za izborni predmet “Romski jezik sa elementima nacionalne kulture”, ali i zbog nedovoljnog angažovanja nadležnog ministarstva da podrži napore učitelja i profesora romskog jezka u zapošljavanju.
(Telegraf.rs /A. N.)