Lepota različitosti: Učenici iz Prilika ambasadori tradicije i interkulturalnosti

Vreme čitanja: oko 2 min.

Kroz dramski metod, recital, pesmu, folklornu igru i prezentacije učenici su obnavljali stara i sticali nova znanja, posebno razvijajući saradnju i timski duh

Članovi lingvističke sekcije Osnovne škole "Sreten Lazarević" iz Prilika i nastavnica srpskog jezika i književnosti Verica Kostić su u petak, 27. oktobra gostovali u Osnovnoj školi u Novom Pazaru, piše Infoliga. 

Oni su zajedno sa vršnjacima iz škole domaćina i njihovom nastavnicom Maidom Feković Demirović, održali javni čas srpskog i bosanskog jezika, pod nazivom "Običaji kod Srba i Bošnjaka".

Učenici iz priličke škole prikazali su stare srpske običaje koji se odnose na svadbu, rođenje deteta, davanje imena, Badnje veče i Božić.

Priča na osnovu kojih su prikazali običaje, prikupili su kroz Projekat "Raskovnik", koji se u njihovoj školi realizuje već nekoliko godina, u saradnji sa Udruženjem Čuvari dela Vuka Karadžića iz Čačka i Danijelom Kovačević Mikić, predsednikom Udruženja.

Učenici iz Novog Pazara prikazali su običaje koji se odnose na pripremanje devojke za udaju, svadbu, davanje imena i Bajrame. Kroz komparativni pristup, uočavane su sličnosti u običajima kod Srba i Bošnjaka, ali i bogatstvo i lepota različitosti.

Kroz dramski metod, recital, pesmu, folklornu igru i prezentacije učenici su obnavljali stara i sticali nova znanja, posebno razvijajući saradnju i timski duh.

Cilj ovako organizovanog časa bio je podsticanje negovanja tradicije i razvijanje multikulturalizma, uz poštovanje različitosti i uvažavanje kulture drugih naroda.

Čas je bio veoma uspešan, učenici su rado i radosno sarađivali. Ovoga puta domaćini su bili učenici iz Osnovne škole "Halifa bin Zaid Al Nahjan", a idućeg proleća učenici iz Prilika će ugostiti svoje vršnjake, kroz neku novu aktivnost. Učenike je, pored nastavnice Verice Kostić, pratio i podržao direktor škole Miladin Božović.

Direktor Božović je pohvalio čas i ideju koju čas nosi, ističući da je veoma važno podsticati i negovati multikulturalizam u školi i okruženju i da je veoma ponosan što je ovakva vrsta inovativne ugledne aktivnosti potekla iz priličke škole. On je dodao da je u današnje vreme veoma važno negovati toleranciju, razumevanje i sklapati prijateljstva.

Nastavnice Radmila Kostić, Ana Pavlović i logoped Ana Mijatović, pomogle su u organizaciji i realizaciji časa. Ovaj čas, koji je prvi ovakvog tipa u našoj opštni a i šire, jeste važan pokazatelj inovativnosti u nastavi i bogaćenja motivacionih postupaka, a učenici iz Prilika su pokazali da negovati svoju tradiciju znači poštovati tradiciju drugih naroda.

Pokazali su da je lepota u različitosti i da razlike ne moraju da razdvajaju ljude, već da povezuju i bogate znanja i prijateljstva.

(Telegraf.rs)