OEBS: Zabrinjava prekomerno izricanje mere pritvora
Iz OEBS-a su preporučili da sidije i drugi učesnici u sudskim procesima u kojima se određuje mera pritvora, moraju proći dodatne obuke
Prekomerna upotreba mere pritvora je globalni problem koji izaziva zabrinutost u pogledu vladavine prava i ljudskih prava, a takozvano Kosovo se suočava sa sličnim izazovima, navedeno je u najnovijem izveštaju OEBS-a.
Iz OEBS-a su zakjučili da je potrebno poboljšati kvalitet obrazloženja u zahtevima tužilaštva, podnescima odbrane i sudskim odlukama pre izricanja mere pritvora.
U izveštaju se analizira poštovanje pravičnog suđenja i međunarodnih standarda ljudskih prava sa 70 ročišta za određivanje mere pritvora koje je Misija pratila u 2022. godini i devet odluka Apelacionog suda takozvanog Kosova u 2023. godini.
Ističu „napredak“ u pravosudnom sistemu u poređenju sa nalazima iz ranijih izveštaja OEBS-a, u pogledu poštovanja proceduralnih rokova i obezbeđivanja da okrivljene zastupa advokat na ročištima za određivanje pritvora.
Međutim, u izveštaju se navode i zabrinutosti u koje spadaju nekorišćenje alternativa pritvoru (kao što je jemstvo), nedovoljno obrazložene odluke o određivanju pritvora i ne individualizovanje odluka u slučajevima sa više okrivljenih.
- Sudije i tužioci su dužni da podržavaju vladavinu prava i štite javnost. Oni moraju da donose teške odluke procenjujući rizik i poštujući prava optuženog ,vodeći računa o javnoj bezbednosti, obezbeđujući da oni koji počine krivična dela odgovaraju za njih,naveo je šef Misije OEBS-a ambasador Majkl Devenport.
Iz OEBS-a su preporučili da sidije i drugi učesnici u sudskim procesima u kojima se određuje mera pritvora moraju proći dodatne obuke kako bi saznali „alternative meri pritvora kao fazi prethodnog postupka“.
(Telegraf.rs/N.Z.)