Pojavila se šuga u školi u Beogradu! Lekar za Telegraf objašnjava koji su simptomi zaraze i kako se leči

Vreme čitanja: oko 3 min.

Najbolje je dobro oprati odeću i posteljinu i ispeglati je

Foto: Shutterstock

U jednoj osnovnoj školi u Beogradu pojavila se šuga  od koje je oboleo učenik prvog razreda.

Šuga je, naime, parazitarno oboljenje kože koje se stalno javlja, lako se prenosi i vrlo je zarazna, a uzrok bolesti je takozvani šugarac - parazitski krpelj.

Nekada se u prošlosti ovo oboljenje pripisivalo siromaštvu i lošim higijenskim uslovima, ali je činjenica da šuga može da zahvati svaku osobu, svih socioekoloških standarda, uzrasta, rase ili nivoa lične higijene.

Pedijatar dr Saša Milićević objasnio je za Telegraf.rs da je potreban duži i direktan kontakt da bi se osoba zarazila, ali da je moguće i indirektno, preko odeće ili posteljine. 

- Nastaje zbog toga što se taj šugarac zapravo nakači na površinu kože i onda počne da pravi kanale u koži i polaže jaja. Iz tih jaja se razvijaju larve, a iz tih larvi ponovo nastaje šugarac. Tako i nastaju simptomi. - objašnjava dr Milićević za Telegraf.rs.

Od simptoma pojavljuju se promene na koži i svrab, uglavnom noću ili kada se boravi u toploj prostoriji. Mogu se pojaviti i bubuljice, plikovi koje su posledica alergijske reakcije na antigene parazita.

- Еpidеmiје sе čеšćе јаvljајu u uslоvimа kоlеktivnоg smеštаја, kао štо su prеdškоlskе ustаnоvе, stаrаčki dоmоvi, sоciјаlnе ustаnоvе, zаtvоri ili u vidu pоrоdičnih еpidеmiја. Člаnоvi pоrоdicе i sеksuаlni pаrtnеri infеstirаnе оsоbе su u visоkоm riziku оd zаrаžаvаnjа - piše na zvaničnom sajtu Instituta za javno zdravlje Srbije - Batut.

Upravo se na ovaj način dogodila zaraza, a pre nekoliko meseci bili smo svedoci pisanja medija o pojavi šuge u jednom butiku u Beogradu, dr Milićević objašnjava da je moguća zaraza i indirektnim putem.

- Najviše se prenosi direktnim kontaktom zato je ta škola i dobila zarazu. Ali može da se prenese i preko odeće i preko posteljine, to obično odrasle osobe na primer žene koje probaju odelo u nekom butiku, a neko je pre toga imao šugu. Da bi se prenelo kontaktom, to mora biti duži kontakt od obično deset sekundi. Ako je kratak, običan pozdrav rukom ne mora da znači da će neko dobiti šugu. - objašnjava pedijatar.

Kako je objašnjeno na stranici Batuta, simptomi se javljaju od četiri do šest nedelja nakon zaražavanja, a kоd оsоbа kоје su rаniје vеć imаlе šugu, simptоmi nаstајu od jednog dо do četiri dаnа pо pоnоvnој еkspоziciјi. Оsоbа је zаrаznа оd mоmеntа ekspozicije pа svе dоk sе šugаrаc i njеgоvа јајаšcа nе uništе оdgоvаrајućim lеkоvimа.

Kako se izlečiti?

Šugu prenose osobe kod kojih se to nije prepoznalo na vreme, jer kako objašnjava lekar, ona u početnom stadijumu liči na neki ekcem, na alergiju, pa iz tog razloga zaražena osoba pomisli da je u pitanju alergija jer je početni simptom svrab.

- Obično terapija traje od pet do sedam dana. Prvog dana osoba se okupa i onda se narednih pet dana maže sumpornom kremom dva puta dnevno i onda se tek šestog dana okupa. Drugo, ta sumporna krema je neprijatnog mirisa i onda roditelji ili odrasle osobe često odbijaju terapiju, jer ta sumporna krema smrdi jako. Ona takođe zna i da izazove svrab i osobe koje imaju alergiju ili ekcem mogu da imaju svrab i posle te sumporne kreme. Ali ona obično i izleči. - kaže Milićević.

On napominje da je veoma važno da se svi članovi porodice leče bez obzira na to da li imaju simptome ili ne, jer kad dete dobiju šugu o izleči se, a ostali tek posle dve, tri nedelje dobiju simptome šuge i onda i kreće infekcija da se širi. Napominje da je najvažnije da se odeća i posteljina dobro operu, jer šugarac ne može da izdrži duže pd tri dana van površine kože.

- Inkubacija kod šuge takođe može da traje dugo i onda u tom periodu inkubacije ta osoba takđe to prenosi. Tako da obično bude inicijalna ta osoba koja dođe u školu, vrtić i prenese je - kaže dr Milićević.

(Telegraf.rs)