Dodatni časovi fizičkog: Šta je potrebno da ih svaka škola u Srbiji ima

Vreme čitanja: oko 2 min.

Radna grupa za razvoj projekta odlučila je da angažuje i dodatno informiše roditelje

Foto-ilustracija: Shutterstock

Stručnjaci prate prve rezultate uvođenja dodatnih časova fizičkog vaspitanja u osnovne i srednje škole od 1. septembra, prenosi RTS.

Za sada u projektu učestvuju 194 odeljenja iz 95 škola širom Srbije. Plan je da od sledeće godine dodatnu fizičku aktivost u školama imaju svi đaci, ali potrebno je prevazići brojne izazove. Neke škole nemaju ni sale za fizičko, pojedine ni nastavnike.

Iako su mogli da biraju da li hoće da učestvuju u projektu, mnoga deca i roditelji sa oduševljenjem su prihvatili dodatnu aktivnost. Za sada je obuhvaćeno oko 5.000 učenika. U osnovnoj školi imaju časove fizičkog pet puta, a u srednjoj četiri puta nedeljno.

- Kada uđemo u salu i kada nastavnica počne da nam govori sad ćemo da igramo ledenog čike ili neke zanimljive igre onda se svi oraspoložimo - rekla je Maja Kojić, učenica.

Kako uvesti nove zdrave navike

Radna grupa za razvoj projekta odlučila je da angažuje i dodatno informiše roditelje. Kažu, veoma je važno da upravo oni podstiču decu da se bave sportom. Prvi javni roditeljski sastanak zakazan je za 13. oktobar u Novom Sadu.

- Na radnom sastanku smo utvrdili 84 lokacije gde ćemo da održavamo javne roditeljske sastanke kojima želimo da promovišemo značaj i vrednost i nastave fizičkog, fizičkih aktivnosti u onom najsenzibilnijem uzrastu od 7 do 12 godina, takođe značaj kontinuiranih lekarskih pregleda - navela je Tatjana Medved, predsednica Pododbora za sport Narodne skupštine.

A oni su već počeli i biće realizovani dva puta godišnje, kako bi se što bolje sagledali efekti novih zdravih navika.

- Svakako da smo vrlo zadovoljni što smo uspešnim pripremima koje su pomogle kolege iz svih Zavoda za javno zdravlje, domova zdravlja pripremili sve timove koji će biti na raspolaganju u 76 domova zdravlja. U timu će biti lekar i medicinska sestra, a zadatak je da ode u školu, obavi lekarski pregled s tim što će se laboratorijski pregled raditi u domu zdravlja - rekla je Jelena Janković iz Ministarstva zdravlja.

Neke škole nemaju ni sale za fizičko

Za dodatnu fizičku aktivnost izborila se struka. Kažu, decenijama ukazuju na lošije fizičko stanje i zdravlje dece.

- Ono na čemu se insistira je motorička aktivnost dece koja bi unapredila sve sadržaje organizma - kognitivne, motivacione a rešilo i goruće probleme posturalnog statusa jačanjem mišićne komponente. Promene bi bile ne u tehničkom smislu kako izvodimo neki udarac ili servis u odbojci nego bi se videlo u držanju tela i stavovima učenika - istakao je Milan Stošić iz Srpskog saveza profesora fizičkog vaspitanja i sporta.

Plan je da se dodatni časovi fizičkog uvedu u sve osnovne i srednje škole naredne godine.

- Da li će biti sledeće godine u svim školama ili u određenom procentu će biti povećanje znaćemo na osnovu rezultata na kraju implementacije projekta u ovoj godini - rekla je Slavica Jašić iz Ministarstva prosvete.

Ipak, potrebno je prevazići brojne izazove. Neke škole nemaju ni salu za fizičko, a nekima nedostaju i nastavnici. Pred Radnom grupom je zadatak da nađu rešenje što pre.

(Telegraf.rs)