Veliki kašalj se nije vratio, veliki kašalj nije ni odlazio: Jedna stvar može da ubrza rast obolevanja
Samo jedna stvar može da uspori uspori obolevanje od ove bolesti
Kao i MMR vakcinom, ni vakcinacija petovaletnom vakcinom protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečije paralize i oboljenja izazvanih hemofilusom influence tip b ( (DTaP-IPVHib) nije dostigla očekivani obuhvat, u 2022. godini iznosio je 91,9 odsto, pokazuje pokazuje najnoviji izveštaj o sprovedenoj imunizaciji Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", zbog čega stručnjaci upozoravaju da i neke od ovih bolesti mogu da se vrate ili počnu da raste.
Povećan broj obolelih može biti od velikog kašlja, ukoliko se ne poveća obuhvat vakcinacije, a moramo voditi računa da nam se pojavi dečija paralzia.
U medijima je prethodnih nekoliko dana plasirana informacija da se veliki kašalj vratio u našu zemlju, međutim, istina je da ova bolest nije ni napuštala Srbiju.
Prema podacima Instituta "Batut" prošle, 2022. godine od velikog kašlja u Srbiji je obolelo 5 osoba, i svi su bili sa teritorije Vojvodine. Isto toliko slučajeva bilo je i u 2021. godini.
Da veliki kašalj stanuje u našoj zemlji, pokazuju i podaci Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd unazad nekoliko godina.
Kako je za Telegraf.rs rečeno u ovoj ustanovi, 2017. godine u Beogradu je bio 41 slučaj obolevanja od velikog kašlja, 2018 - 29, 2019 - 14.
2020. godine je bilo tri, 2021. dva slučaja, a prošle 2022. nijedan, s tim da se ovako niske brojke u te tri godine pripisuju epidemiji korona virusa.
- Ove, 2023. godine u Beogradu je bilo 18 slučajeva obolevanja od velikog kašlja - kažu u Zavodu za Telegraf.rs.
Ciljni obuhvat vakcinacijom DTaP-IPV-Hib vakcinom u Srbiji prošle godine, u prvoj godini života od 95 odsto postignut je na nivou 12 okruga, a obuhvat ispod 90 odsto registruje se u dva okruga.
-Analiza obuhvata vakcinacijom kombinovanom petovalentnom vakcinom po okruzima pokazuje da je u 2022. godini obuhvat u 12 okruga dostigao ciljnu vrednost od 95 odsto i više planirane dece, dok je obuhvat manji od 90 odsto registrovan u dva okruga. Najniži obuhvat od 85,8 odsto registruje se na teritoriji Grada Beograda.
- Najniži obuhvat u centralnoj Srbiji bio je u opštinama Surdulica (70,4%) i Mionica (56%). Na teritoriji Vojvodine najniži obuhvat zabeležen je u opštinama Odžaci (79,1%) i Titel (72,1%).
U izveštaju se podseća da se niskim obuhvatom održava rizik od epidemija.
Kada je reč o dečijoj paralizi, u periodu od 1996. do 2022. godine u Srbiji je prijavljeno 30 slučajeva dečije paralize, od čega je 24 slučaja bilo izazvano divljim polio virusom, a šest slučajeva je klasifikovano kao poliomijelitis udružen sa vakcinacijom.
Od 1997. godine nije prijavljen nijedan slučaj dečije paralize izazavan divljim poliovirusom.
(Telegraf.rs)