Policija podnela krivične prijave protiv Italijana: Lovili prepelice u selu kod Blaca

Vreme čitanja: oko 3 min.

Pronađene vabilice su bile potpuno iste, kao i ručno spravljena zaštita za te nezakonite uređaj

Foto: Južne vesti

Zbog sumnje da su uhvaćeni u krivolovu u ataru sela Suvi Do i Trbunje u okolini Blaca, policija je podnela krivične prijave protiv trojice Italijana zbog krivičnog dela nezakonit lov. Pronađene su i dve elektronskih vablica koje su zakonom zabranjene i koriste se za lov na prepelice, navode u policiji.

Dodaju da je nezakonit lov na prepelice prijavilo Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, te da su oni odmah izašli na teren i otkrili strance u krivolov.

Policija je odmah po prijavi izašla na teren i u ataru sela Trbunje zatekla jednog italijanskog državljanina, a sledećeg dana u selu Suvi Do dvojicu Italijana. Tom prilikom ponađene su i dve elektronske vabilice, policija je obavestila nadležno tužilaštvo po čijem nalogu su i podnete krivične prijave protiv stranih državljana - navode u policiji.

U Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije kažu da su tokom prethodnog vikenda njihovi članovi i volonteri obilazili Toplički okrug gde su na više lokacija pronašli vabilice i o svemu obavestili policiju koja je u nezakonitom lovu u Trbunju najpre zatekli jednog, a sledećeg dana oko 3 km dalje u ataru sela Suvi Do dva naoružana italijanska državljanina, pišu Južne vesti.

Italijani su u džepovima imali ukupno osam sveže ulovljenih prepelica, dok kod sebe nisu posedovali dokumentaciju neophodnu za izvođenje lova, kao ni dozvole za nošenje oružja. Sumnju u nezakonit lov dopunila je i činjenica da je prekršen Zakon o divljači i lovstvu koji obavezuje lovce da sitnu divljač love u grupama od najmanje tri, a najviše 20 osoba, uz prisustvo grupovođe, što svakako ne mogu biti strani državljani - naglašavaju u Društvu za zaštitu ptica.

Prilikom legitimisanja Italijani su se pozivali na izvesnog M. Đ. za koga su tvrdili da im je organizator lova.

Neposredno pored obe lokacije gde su zatečeni italijanski državljani, blački policajci pronašli su po jednu elektronsku vabilicu. Uređaji su bili okačeni na drveće, zaštićeni u metalnim kutijama i za drveće zavezani lancima i katancima - dodaju u Društvu.

Pronađene vabilice su bile potpuno iste, kao i ručno spravljena zaštita za te nezakonite uređaj.

Pretnje smrću članovima Društva

Umesto da lovci iz Blaca budu zahvalni na pomoći da se nezakonit lov otkrije i suzbije, u Društvu upozoravaju da je nakon tog događaja i njihove prijave policiji, usledila prava hajka na zaštitnike prirode.

Predsednik Lovačkog udruženja iz Blaca, M. K, na svom Facebook profilu postavio je video snimak za koji se sumnja da ga je dva dana ranije načinio M. Đ. iz Blaca, a u kome se iznose neistine u vezi sa opisanim događajima. Objavljivanje ovog snimka je imalo za cilj da prenese netačne informacije ostalim lovcima, te da ih navede da iskale svoj bes na onima koji prijavljuju krivolov. Među više od 60 komentara na pomenut video nalaze se i oni u kojima se preti smrću našim članovima - tvrde u Društvu.

Demantuju da su njihovi volonteri na bilo koji način maltretirali lovce, jer su ih legitimisali službenici policije koji su na licu mesta uočili veći broj prekršaja, a da ni u jednom trenutku nije ugrožena bilo čija bezbednost budući da su vabilice locirane tokom noći i pre lova i da se one mogu čuti i sa 4 km udaljenosti.

Kako navode u Društvu, Italijani su sami prekinuli lov kada su videli policijske automobile, te odmah odložili oružje. U oba slučaja pronađeni su zakonom zabranjeni uređaji koji su služili za nezakonit lov, a koje je policija uzela.

Vablice služe da privuku ptice

Elektronska vabilica je uređaj koji tokom noći emituje prodorno oglašavanje mužjaka prepelice kako bi se na određenu lokaciju privukao i zadržao veliki broj ptica.

Foto: Južne vesti

Vabilice zavaravaju prepelice da na toj lokaciji ima hrane, da tu mogu da se odmore i da je okruženje bezbedno.

Podaci sa terena ukazuju da se na području Srbije, uglavnom vikendima, koristi do 800 elektronskih vabilica, a zbog takvog nezakonitog lova u Srbiji svake godine strada najmanje 50.000 prepelica, čime se pričinjava ogromna šteta kako lovištima, tako i biodiverzitetu - tvrde u Društvu.

Nezakonit lov uz pomoć sredstava za masovno uništavanje divljači, što jesu elektronske vabilice, predstavlja krivično delo za koje je propisana kazna zatvora u trajanju do tri godine.

(Telegraf.rs)