Hil i Crveni krst organizovali akciju i obeležili jubilej: Pre sto godina Crveni krst doneo košarku u Srbiju
Ova akcija ima moto: "Davanje krvi je pun pogodak"
Ambasada SAD je u saradnji sa Crvenim krstom Srbije po trinaesti put organizovala akciju dobrovoljnog davanja krvi, tom prilikom, ambasador Kristofer Hil je sa suprugom došao u prostorije Crvenog krsta kako bi odao poštu onima koji su stradali u terorističkom napadu 11. septembra 2001. godine u Sjedinjenim Američkim Državama.
Predstavnici Crvenog krsta iskoristili su akciju dobrovoljnog davanja krvi, koja je jedna od 3.500 koliko ih se godišnje organizuju širom Srbije, da podsete na još jednu vezu Crvenog krsta, Srbije i SAD, a to je što će na jesen biti obeleženo 100 godina od kada je prva košarkaška lopta stigla u Beograd iz SAD, preko Crvenog krsta
- Naime, ove godine obeležava se punih sto godina otkako je košarka stigla u Srbiju, a stigla je posredstvom Crvenog krsta. Prva košarkaška utakmica održana je u Srbiji u jesen 1923. godine zahvaljujući izaslaniku američkog Crvenog krsta i Lige društava Crvenog krsta Vilijemu Bajlandu, mladom profesoru istorije iz SAD-a koji je doneo prvu košarkašku loptu u Srbiju pre tačno sto godina. U Osnovnoj školi "Kralj Petar Karađorđević" kada je odlazio ostavio je nekoliko lopti i konstrukcija za koševe, a predstavnici Crvenog krsta organizovali su mu oproštajnu čajanku. U svojim izveštajima nakon mesec dana boravka u našoj zemlji zaključio je da su u Evropi ljudi na Balkanu među najtalentovanijima za košarku - rekao je Ljubomir Miladinović generalni sekretak Crvenog krsta i zahvalio se svim dobrovoljnim davaocima krvi.
On je napomenuo da današnja akcija zbog toga ima moto "davanje krvi je pun pogodak" jer je i košarka deo našeg zajedničkog iskustva sa građanima Amerike.
Ambasador Sjedinjenih Američkih Država Kristofer Hil zahvalio se svima koji su učestvovali u ovoj akciji i izrazio zadovoljstvo što se nalazi u ovoj zgradi starog Beograda čiji ukrasi po zidovima govore o bogatoj istoriji ove organizacije u centru grada. Hil je zato naglasio da tokom naše zajedničke istorije postoji još jedna "transfuzija" i to činjenicom da je upravo zahvaljujući Crvenom krstu stigla košarka u Jugoslaviju. Dok se na ekranu vodila košarkaška utakmica polufinala između Srbije i Kanade, Hil je otkrio za koga navija.
- Pomenuo bih i i iskoristio medicinski termin - ubrizgavanj dodatne energije. Imali smo je zbog činjenice da se general Haris takođe odazvao i učestvovao u akciji. A desila se još jedna transfuzija, odnosno sama činjenica da su predstavnici Crvenog krsta doneli košarku u Jugoslaviju. I izgleda da stvari za Srbiju ponovo idu dobro. Uvek je teško opredeliti se za koga da navijate, za porijatelje ili za komšije, ali dnas ćemo svakako biti uz Srbiju - rekao je ambasador.
Državni sekretar Ministarstva zdravlja Mirsad Đerlek rekao je da Srbiji nedostaju A i nulta krvna grupa.
- Nedostaju nam sve krvne grupe, naše rezerve su na jednodnevnom nivou, za 24 sata nedostaju nam A i nulta grupa, u teškom smo stanju - rekao je Đerlek.
Đerlek je rekao da je za Srbiju važno da jača saradnju sa SAD na polju ekonomije i zdravstva jer, kako je naglasio, jakog zdravstva ne može biti bez jake ekonomije.
- Cilj nam je da imamo jako zdravstvo koje će odgovriti svakom izazovu - rekao je Đerlek i dodao da današnjom akcijom pokazujemo da smo različiti od drugih, da nećemo podržavati terorizam, da želimo da spasavamo živote, za razliku do onih koji ih uništavaju.
Nakon terorističkih napada 11. septembra 2001. godine, mnogi Amerikanci su želeli da na najbolji mogući način pomognu svojoj zajednici, a ogroman broj njih učinio je to davanjem krvi. Kako su zalihe krvi u Srbiji tokom letnjih meseci najčešće nedovoljn, ambasada SAD je u saradnji sa Crvenim krstom Srbije po trinaesti put organizovala akciju dobrovoljnog davanja krvi i odala poštu onima koji su stradali.
(Telegraf.rs)