Smrtonosni TikTok izazov stigao u Srbiju: Deca biciklima izletela pred Vladimirov auto, spasla ih puka sreća
"Oni nemaju svest o tome kolike opasnosti iza njih vrebaju"
Tik Tok izazovi mogu biti zanimljivi, ali i veoma opasni. Sve ono što je popularno u svetu kad-tad stigne i kod nas, a posledice mogu biti kobne. Na kraju, ko će odgovarati za tragičan ishod?
Vladimir Šušić iz Futoga postao je žrtva Tik Tok izazova čiji su akteri bili srednjoškolci. Naime, oni su usred noći izleteli biciklima pred Vladimirov automobil na samom ulazu u Futog, a on kako kaže nije znao šta ga je snašlo.
- Futog, sinoć, oko 21 čas, vozim auto i ulazim u Futog iz pravca Begeča. Totalni je mrak, a ulična rasveta još neispravna zbog posledica oluje. Saobraćajna gužva kao i uvek, farovi zaslepljuju, autobus GSP-a staje na sred puta (nema obezbeđeno stajalište za prijem putnika) - započeo je Vladimir u svojoj objavi na Fejsbuku.
Na prvi pogled sve je delovalo normalno, uobičajeno, ustaljeno, osim što nije radila ulična rasveta ni dva meseca nakon oluja. Vladimir nije ni slutio šta ga čeka.
- Približavam se pešačkom prelazu od Poljoprivredne škole prema Domu učenika i iz uličice s leve strane izleće na glavni put grupa od tridesetak biciklista - deca, mlađi srednjoškolci, bez i pogleda na saobraćaj. Trkaju se prema ambulanti, totalno ludilo, moja neverica. Naglo kočim, stiskam sirenu. Oni slave, pobednički mašu rukama u mom pravcu. Jutros čujem. IZAZOV!? - glasi nastavak Vladimirove objave.
Vladimir je apelovao na Mesnu zajednicu Futog, Policijsku stanicu i pre svih na roditelje dece i na čitavo društvo.
- Dokle će to trajati? Dok neko dete ne nastrada? Niko nista od nadleznih ne preduzima, a "izazov" traje od pocetka raspusta (ceo Futog priča o tome) Kad se, ne daj Boze, desi onda ce svi da pametuju o bezbednosti, o propustima, o koječemu - besno je nastavio.
- Futožani!!!! Probudite se, to su naša deca!!! I da...oni su samo deca...- zaključio je Vladimir.
Vladimir je za Telegraf.rs naveo da ga još niko nije kontaktirao od roditelja, ali ni od nadležnih.
- Nije me niko kontaktirao od roditelja, a ni nadležnih. Nisam se ranije susretao sa ovakvim događajima. Naravno da sam bio zbunjen, poprilično i uplašen, u neverici šta se dešava ispred mene. Srećom uspeo sam na vreme da zaustavim vozilo - rekao je za Telegraf.rs Vladimir Šušić.
Sa druge strane, sociološkinja Jelena Radović za naš portal kaže da je važna uloga roditelja u tom periodu odrastanja, ali da je veliki krivac i sam "filter" društvenih mreža.
- Mi često kopirmao izazove na društvenim mrežama, prvenstveno deca i mlađe generacije s obzirom na to da oni nemaju svest o tome kolike opasnosti iza njih vrebaju. Ono što mi možemo kao roditelji da ih naučimo i što treba da ih učimo od samog rođenja jeste šta je ispravno ponašanje a šta nije, koje ponašanje je dobro, a koje nije. Ali je pitanje i samih društvenih mreža, odnosno šta one dozvoljavaju da se prikazuje na njima, a šta ne. Vrlo često i ako imaju samim ugovorom regulative koje govore jedno i brane takvo ponašanje, možemo videti na društvenim mrežama da se takvo ponašanje pušta kroz razne videe i da te regulative nisu tako brze i sjajne kao što bismo mi očekivali da budu. Zato, pored toga što roditelji treba da nauče svoju decu, i društvene mreže bi morale jako da se pozabave šta prolazi kroz filter a šta ne - zaključila je ona.
(Telegraf.rs)