Muškarci u Srbiji na udaru polno prenosive bolesti čiji se simptomi ne prepoznaju godinama: Sifilis u porastu

Vreme čitanja: oko 2 min.

Broj prijavljenih slučajeva sifilisa u 2022. godini je veći za 27 odsto u poređenju sa 2021. godinom

Ilustracija: Telegraf/Shutterstock

I prošle, 2022. godine broj obolelih od sifilisa u Srbiji zabeležio je porast, i to je u poslednjih 5 godina najveći broj zaraženih ovom bolešću koja se prenosi polnim putem.

Prema najnovijem izveštaju ozaraznim bolestima Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", u 2022. godini u Srbiji je  prijavljeno 302 slučaja obolevanja od sifilisa.

- Broj prijavljenih slučajeva sifilisa u 2022. godini je veći za 27 odsto u poređenju sa 2021. godinom, kada je registrovano 238 slučajeva - navodi se u izveštaju "Batuta".

Naime, 2018. godine bilo je 206 obolelih od sifilisa, 2019 - 203, naredne 2020. godine je bio 162, 2021 - 238, a prošle 2022 - 302.

U 2022. godini najveći broj slučajeva zabeležen je u Beogradu - 157.

- U apsolutnom broju slučajeva u Beogradu dominiraju muškarci - 150 slučajeva, uz pretpostavku da je veći deo registrovanih slučajeva među muškarcima koji imaju seks sa muškarcima (MSM), kao i 2020. i 2021. godine. U Vojvodini je ukupno registrovano 116 slučajeva, a najveći broj slučajeva u Vojvodini je notiran u Južnobačkom okrugu (95). U centralnoj Srbiji, najviše stope incidencije po okruzima registrovane su u Pirotskom, Zaječarskom, Borskom, Mačvanskom,  Kolubarskom, Nišavskom i Šumadijskom - navodi se u izveštaju "Batuta".

Šest okruga nije prijavilo nijedan slučaj sifilisa a to su Braničevski, Podunavski, Zlatiborski, Pčinjski, Toplički i Jablanički. 

- Najveći broj prijavljenih slučajeva infektivnog sifilisa čine muškarci – 205, a najveća učestalost je u uzrasnoj grupi 20 do 39 godina. Inače, sveukupno najviše sifilisa registrovano je u životnoj dobi od 30 do 39 godina.

Sifilis se prenosi direktnim kontaktom sa obolelom osobom. Sifilistične lezije se najčešće javljaju na spoljašnjim genitalijama, vagini, anusu ili rektumu.

Promene se, takođe, mogu javiti na usnama ili u usnoj duplji.

Bolest se prenosi putem nezaštićenog seksualnog odnosa, a obolele trudnice mogu preneti bolest na svoje dete tokom trudnoće ili porođaja.

Ne može se preneti preko toaletnih dasaka, kvaka, bazena, toplih kupki, kada, pozajmljene odeće ili pribora za jelo.

Bolest se prenosi sa obolelih osoba koje imaju promene karakteristične za primarni i sekundarni sifilis, ali koje često ostaju neprepoznate. Kod obolelih od sifilisa simptomi ostaju neprepoznati godinama, a uvek postoji rizik od kasnih komplikacija ukoliko se ne uključi adekvatna i pravovremena terapija.

(Telegraf.rs)