"Ko to šara nebo iznad Srbije": Otkrivamo kako je prelepa purpurna boja nastala posle strašnog nevremena
Ova pojava na oblacima događa se uglavnom na altokumulusima i cirokumulusima
Na nebu iznad Srbije pojavilo se nešto neobično, a prelepo, i to baš nakon što se završi jako nevreme.
Na oblaku, odnosno u njegovoj blizini pojavila se pojava poznata pod nazivom irizacija oblaka.
Do irizacije oblaka – kolorizacije oblaka, dolazi kada sunčeva ili mesečeva svetlost pod određenim uglom prolazi kroz tanak oblačni sloj sastavljen od sićušnih kapljica vode ili kristalića leda sličnih dimenzija.
Tada dolazi do razlaganja svetlosti na spektralne boje pa oblak poprima razne boje, što je slučaj na ovoj slici.
Ova pojava na oblacima događa se uglavnom na altokumulusima i cirokumulusima.
Javlja se u delu oblaka koji se tek formira. Pojavljuje se na svim stranama neba, ali najčešće u blizini kada je Sunce zaklonjeno oblacima. Može se pojaviti u magli ili na rosi.
Kod tankih oblaka (obično cirusa ili altokumulusa) zapažaju se irizirajući delovi sedefastih boja, koji se dosta brzo menjaju.
I ta je pojava posledica je prelamanja svetlosti na kapljicama ili kristalićima leda i na većim udaljenostima od Sunca, odnosno Meseca.
Inače, pre nekoliko dana širom Srbije bilo je jakih grmljavinskih oluja i nepogoda. One su se dogodile pred kraj dana, a potom je usledilo delimično razvedravanje. Pred sam zalazak sunca u mnogim predelima Srbije zabeležene su fascinantne fotogafije, jer su oblaci poprimili narandžastu boju, u jednom trenutku i duga.
Osim pred zalazak, ovakve pojave mogu da se zabeleže i pred izlazak sunca. Ono i u tom delu dana ima nizak položaj, odnosno ugao.
Iako je većini građana prizor bio vrlo prijatan za oko, drugi su komentarisali da nebo deluje "apokaliptično".
Boja oblaka i duge poprimili su takvu boju, jer su u pitanju bili kraj dana i zalazak sunca.
Sunce je tada nisko na horizontu. Tada se raspršuju plave i zelene boje, dok narandžastu i crvenu dobijamo zbog različite talasne dužine svetlosti.
Svaka boja ima drugačije talasne dužine, te je ljubičasta najkraća, a crvena i narandžasta najduža i zbog toga dolazi do ove pojave na nebu.
(Telegraf.rs)