"Vidi ih, izvadili frižider nasred plaže": Tek ćete se iznenaditi kad vidite ko su ovi paradajz turisti
Na Fejsbuk grupi "Grčka uživo" osvanula je fotografija jedne porodice koja je sa sobom ponela ceo frižider sa hladnim pivom i po kojim sendvičem
Svima nam je izraz "paradajz turista" dobro poznat. Srbi se često šale na ovaj račun, pa čak i po društvenim mrežama dele svoje fotografije na kojima je primetno da su na plažu u stranoj zemlji poneli sendviče, sokove, a neki čak i pečenje.
Ipak, na Fejsbuk grupi "Grčka uživo" osvanula je fotografija jedne porodice koja je sa sobom ponela ceo frižider sa hladnim pivom i po kojim sendvičem. Ipak, ono što je iznenadilo srpske turiste u ovoj zemlji, jeste činjenica da su vlasnici frižidera zapravo Grci.
- E sad će mnogi skočiti i podeliti se na dve strane... Ali pre toga da vam svima kažem...U pitanju su Grci koji su u frizu doneli hladno pivo i po koji sendvič za decu. Ja sam lično paradajz turista, a ovo sam okačio iz razloga da pokažem da to nije loše i da to rade čak i domaćini... Jedino poštujem da kada već odete u beach bar nije pristojno nositi svoje piće i grickalice, isto kao u bioskop kada odete - napisao je član ove grupe.
I naravno, kako je i predvideo ovaj Srbin, komentari su bili podeljeni na dva dela. One koji ohrabruju paradajz turizam, ali i one koji smatraju da on ne podrazumeva frižider sa sendvičima, već motanje sarmi, pečenje i nošenje kilograma mesa preko granice.
- Mene zanima otkad je sramota poneti hladno piće i zanimaciju za zube, dobro, i za stomačić, peškir i suncobran na plažu?! I ko je, uopšte, taj neko čiji kriterijum je bitan?! - glasio je jedan od komentara.
- Pre neki dan je jedna baka svom unuku izvadila špagete sa bolonjez sosom..najopuštenije, mora dete jesti kuvano - napisala je jedna korisnica Fejsbuka.
Ipak, bilo je i onih koji su produbili definiciju "paradajz turizma".
- Sudeći po komentarima izgleda da mnogi nisu razumeli izraz " paradajz turista". To se odnosi na one što motaju sarmu pa zalede, što nose preko granice mleko, vodu i svašta još za svih 10-12 letovanja, kao da su sve to u Srbiji sami proizveli pa ih ništa ne košta. Ova druga kategorija koja ode u supermarket i pokupuje namirnice za sendviče koje će poneti na plažu, kao i piće u ručnom frižideru nisu paradajz turisti. Zna se kako se prenosi hrana iz jedne zemlje u drugu, naročito u EU. Kada bi carinici krenuli da sve pregledaju 80% bi oduzeli kao nedozvoljenu robu, a na granici bi se čekalo 18 sati umesto ovih tričavih 2-3 - navela je jedna Srpkinja.
Sudeći po stavovima naših građana, u paradajz turizmu ne vide ništa loše, a čak ga i ohrabruju. Naši građani većinom su saglasni - normalno je nositi hranu na plažu, a svakodnevna ishrana po restoranima u inostranstvu za njih predstavlja odraz bahatog ponašanj.
(Telegraf.rs)