Rimski most koji odoleva vremenu i bujicama: Jedan je od retkih u Srbiji, a oni ga najviše posećuju
Prvi pioniri turizma ovog kraju su planinari, koji dospevaju do nepristupačnih predela i posle ih prezentuju turističkoj javnosti i institucijama koje kasnije rade na razvoju tog lokaliteta
Kada su pre nekoliko godina poplave kroz Srbiju nosile puteve i mostove, Rimski most na reci Ljuboviđi, građen još u starom veku, odoleo je napadima vodene bujice i ostao na istom mestu na kom su ga sagradili Rimljan, prenosi RINA.
Pretpostavlja se da je zidan od kamena sedra koji je vezivan metalnim klamfama, a zatopljen olovom, zbog čega je, veruju, i ostao sačuvan. Ušuškan u nestvarnoj prirodnoj lepoti na samoo 12 kilometara od centra Ljubovije, ovaj stari most predstavlja pravu oazu za brojne putnike namernike a nekada je bio glavna saobraćajnica rimskih imperatora.
- U ranoj istoriji na ovom prostoru postojala su dva mosta, jedan je uništila nabujala reka, dok drugi i dalje odoleva zubu vremena. Sagradili su ga i koristili Rimljani, za potrebe trgovaca da transportuju robu preko reke u susednu sada Vosnu, kao i rude iz rudnika gde se sada nalazi čuveni Sokograd. Kada su Rimljani naseljavali ovaj prostor, to je današnja Azbukovica, most je imao za cilj da poveže Ljuboviju sa Bosnom, a kasnije je nastavio da bude trgovački drug za vreme vladavine Osmanlija - kaže za RINU Dragan Pavlović sekretar službe vodiča PS Srbije.
Prvi pioniri turizma ovog kraju su planinari, koji dospevaju do nepristupačnih predela i posle ih prezentuju turističkoj javnosti i institucijama koje kasnije rade na razvoju tog lokaliteta. Ovaj prostor oko Ljubovije za nas planinare je idealan jer se ovde sudaraju četiri planine koje dele kanjoni.
- To su kanjoni Trešnjice, Ljuboviđe, Sokolskih planina i kanjon Kozlac. Ovo je za nas vrlo dinamičan teren, jer postoji mnogo vrhova oštrih i istaknutih srednjih visina preko 1100 metara, i na ovom mestu se nalazi jedan eksremni kanjon koji je pritok Trešnjice, kanjon Tribuće, koji privlači na hiljade mladih planinara tokom godine - rekao je Dragan.
Budući da je na teritoriji Srbije ostalo veoma malo sačuvanih starih kamenih mostova, ovaj na Ljubiviđi predstavlja znameniti primer veštine neimara i tradicionalnog građevinarstva. Radovi na osnovnoj statičkoj sanaciji mosta izvedeni su 1985. godine.
- Veliki značaj ovakav jedan spomenik kulture ima za našu opštinu. Veoma malo ovakvih lokaliteta u Srbiji postoji. Mi radimo na tome da što više ljudima skrećemo pažnju, na državne institucije da se više obrati pažnja na ovakve spomenike jednog vremena, ali i mi da ga što više promovišemo. Kao turistička organizacija dajemo sve od sebe da sve naše raspoložive resurse raspodelimo da bismo što bolje publikovali ne samo most već i celu našu Ljuboiju - istakla je Jelena Tešić direktorka TO Ljubovija.
Most je visok 5,5 metara, a najviše ga pohode putnici namernici zaljubljeni u biciklizam i dobru fotografiju, koje na ovom mestu ispadaju zaista nestvarno, kao da ste u bajci.
Rimski most ili latinska ćuprija potpuno je rekonstruisan 2016. godine, i ovo je jedan od 128 arheoloških lokaliteta na teriotirji Azbukovice, Podgorine i Rađevine. Taj most spaja i dve opštine, Ljuboviju i Osečinu, koje planiraju da od njega naprave turističku atrakciju.
(Telegraf.rs)