Ovaj organ će biti zahvalan ako ne izlazite na vrućinu: Dve grupe stanovništva nikako to ne treba da rade
Intervencije lekara će se smanjiti samo pod jednim uslovom
Zbog kolapsa izazvanih vrućinom i visokim temperaturama ekipe Hitne pomoći u Beogradu i Šapcu imale su veći broj intervencija na javnim mestima nego obično i apelovale na građane da ne izlaze napolje bez preke potrebe i da provode vreme u rashlađenim prostorijama.
Doktorka Ivana Stefanović iz beogradske Hitne pomoći rekla je za Tanjug da je da su do 10 časova ekipe te službe obavile 45 intervencija, od toga 13 na javnim mestima i da su ukoliko se isključe dve saobraćajne nezgode svi pozivi bili povezani sa kolapsima izazvanim vrućinom.
Dodala je da su pozivi građana tokom noći obično ređi u odnosu na dnevne, ali da su se sada praktično izjednačili jer su i noći tople.
"Intervencije će smanjiti jedino to ako se sugrađani budu razumno ponašali, što znači ne izlaziti napolje bez preke potrebe. Deca ne treba da se izvode napolje, a posebno ne treba da izlaze osobe koje pate od kardiovaskularnih bolesti. Ovo vreme ne prija nikome i ko god nema potrebu da bude nepolju ni ne treba da bude. Naše srce je najviše pogođeno. Srce radi pod pritiskom na ovim temperaturama. I nekada ne može da izdrži i alarmira kako bi mu se pomoglo", rekla je Stefanović.
Ona je preporučila svima da dan provode u rashlađenim prostorijama.
"Znam da stariji ne vole prostorije koje su rashlađene klimom, ali ako pitate srce biće vam zahvalno zbog toga", rekla je Stefanović.
Dodala je da ukoliko na ulici uočimo osobu koja je kolabirala prvo je potrebno da proverimo da li je svesna.
Objašnjava, da ako ne reaguje na dozivanje i ako ne reaguje na bol sigurno je bez svesti i u tom slučaju potrebno je pozvati Hitnu pomoć.
"Ukoliko osoba dolazi svesti i bude joj malo bolje. Slobodno joj dajte da jede i pije i uvedite u rashlađenu prostoriju. Ako se i pored toga ne oseća dobro, pozovite Hitnu pomoć i ostanite uz nju dok ekipa ne dođe", rekla je Stefanović.
Savetovala je sve koji moraju da odlaze na posao i da koriste vozila gradskog prevoza, u kojima nekada ima, a nekada nema klima uređaja da sa sobom uvek nose neku tečnost, nešto slano i slatko.
"Srcu su potrebni šećeri, poput voća. Ali i nešto slano pošto putem znojenja telo gubi elektrolite. To će vam mnogo poći da prebrodite ovakav dan", rekla je Stefanović.
Doktorka Vera Terzić iz šabačke Hitne pomoći navela je da je ta služba u poslednjih 48 časova obavila 192 pregleda, od toga 37 terenskih, a kako je pojasnila najveći broj odnosio se na kolapse na ulici i povrede.
"Apelujemo na naše sugrađane da ne izlaze u periodu od 9 do 18. Tu preporuku smo produžili jer su sada i noći jako tople", rekla je Terzić.
Preporučila je da ukoliko iz nekog razloga građani ipak moraju da napuste rashlađene prostorije da budu laganije obučeni i da biraju garderobu izrađenu od prirodnih materijala.
"Nosite sa sobom bočicu vode. Ukoliko radite na suncu zaštitite glavu i pravite što češće pauze", rekla je Terzić. Kada je u pitanju ponašanje na kupalištima Terzić je savetovala građane da ne ulaze pregrejani u hladnu vodu.
"Nikako posle obroka, a trudite se da smanjite unos alkohola i kofeinskih proizvoda", navela je Terzić.
(Telegraf.rs)