Prisustvo oca na porođaju moguće i u niškom porodilištu: Pre toga tate moraju da ispune 1 uslov

Vreme čitanja: oko 3 min.

Ističe da će biti dozvoljene i posete ženama tokom boravka u porodilištu

Foto: Shutterstock

Očevi koji to žele i koji prođu obuku u Domu zdravlja moći će da prisustvuju činu rođenja svog deteta i budu podrška porodiljama i u niškoj Klinici za ginekologiju i akušerstvo, nakon duge pauze zbog kovida, potvrdio je Južnim vestima direktor Dejan Mitić. Ističe da će biti dozvoljene i posete ženama tokom boravka u porodilištu, a kao važnu novinu izdvaja i to što je ova ustanova prva u Srbiji uvela bocu za gas azotni oksidul koji žene mogu da udišu i olakšaju porođaj.

Nekoliko porodilišta u Beogradu nedavno je dozvolilo da uz ženu na porođaju bude i suprug, a konačno je to moguće i u Nišu.

Kao i ranije u niškom Porodilištu nije dozvoljena bilo koja pratnja, već samo suprug, a uslov je da prođe Školicu roditeljstva u Domu zdravlja i to važi za sve očeve, bez obzira na to da li su ranije već prošli obuku.

Mitić ističe da su zbog povoljnije epidemiološke situacije odlučili da dozvole prisustvo i posete; foto: JVDirektor GAK-a Dejan Mitić ističe da je na njegovu inicijativu i zbog povoljnije epidemiološke situacije odlučeno da očevi koji to žele mogu biti podrška svojim ženama na porođaju, a smatra da je to važno, jer u trenucima bola mogu da dobiju reči utehe od svog partnera.

Uz konsultacije sa Ministarstvom zdravlja i dozvolom generalnog direktora, omogućiće se prisustvo supruga porođaju svoje žene. Osnovni uslov za prisustvo supruga je škola u Domu zdravlja koju organizuju, edukativno prolaze sve faze porođaja i tu supružnici uče i saznaju šta sve mogu da očekuju u toku porođaja i na koji način mogu da pomognu svojim ženama, kao jedna psihološka potpora, da bi taj jedan vrlo lep čin došao do izražaja i da ne bi bilo nekih problema. Uslov pored škole je i bris grla i nosa i papir koji dobijaju iz Doma zdravlja - objašnjava Mitić.

Procedura je takva da dok je žena u pripremnoj sobi i još nije u aktivnoj fazi porođaja suprug nije pored nje, jer u tim sobama nekad boravi i više žena, ali Mitić kaže da čim počne aktivna faza porođaja i žena ode u porođajni boks muž oblači zaštitno odelo i može da bude pored nje.

Otac će moći da prisustvuje, ne u pripremnoj fazi, već kada je žena u porođajnom boksu, kada je samo žena u tom jednom boksu i tu će moći sami da budu zajedno i da ne smetaju drugim porodiljama. Tako obezbeđujemo da suprug bude prisutan, ali i da obezbedimo zaštitu i poštujemo sve epidemiološke mere zaštite. Sve dok žena nije u aktivnoj fazi porođaja mi nemamo gde fizički da obezbedimo da budu i muževi, ali u trenutku kada kreće aktivna faza porođaja, zbog psihičke podrške ženi muž može da bude pored nje - ističe Mitić.

Kada se porođaj završi i beba rodi ostaje pored nje još neko vreme, a kada žena ode na odeljenje suprug ide kući.

Mitić navodi i da je načelnik ginekološke službe u niškom Domu zdravlja Dušan Simić već počeo da organizuje školu koja je neophodna za prisustvo porođaju, te da sve trudnice mogu da se informišu kod njih.

Iskustvo iz ranijih godina je pokazalo da u Nišu mali broj očeva prisustvuje porođaju žene, da je to bilo do 20 njih godišnje, jer većina njih nema želju ili su možda osetljivi na te stvari.

Konačno dozvoljene i posete

Novina u niškom porodilištu je i to što će konačno porodilje tokom boravka moći neko i da poseti, a Mitić objašnjava da će posete biti moguće dan nakon porođaja, kada žena može da ustane iz kreveta i ode do prostorije u kojoj je to dozvoljeno.Očevi će biti uz ženu tokom aktivne faze porođaja; foto: Lj. M.

Jedna ista osoba moći će da poseti porodilju svakog dana tokom boravka, do 15 minuta, u periodu između 14 i 15 sati.

(Telegraf.rs)