Džim obilazi Evropu na motoru u humanitarnom pohodu: Unuk Drej je oboleo od raka, deda mu pomaže

Vreme čitanja: oko 2 min.

Mali Drej ima pet godina * Poslednje četiri herojski se bori za život * Kada je Dreju 2019. dijagnostikovan tumor na mozgu, morao je da prođe ciklus agresivnih hemoterapija koji je trajao 60 nedelja * I pored početnog uspeha u lečenju, kancer se 2022. vratio

Foto-ilustracija: Profimedia/Wavebreak

U Srbiji svake godine od raka oboli od 300 do 350 dece, što čini oko dva odsto od ukupnog broja obolelih. To znači da skoro svakog dana u Srbiji jedno dete oboli od raka, a skoro svake nedelje jedno dete premine. Nažalost, Srbija još uvek nema pedijatrijski kancer registar, te su jedini zvanični podaci o statistikama i praćenju dijagnoza kod dece oni koje u godišnjim izveštajima objavljuje Institut za javno zdravlje "Batut“, navodi RTS.

Među najzahtevnijim u pogledu lečenja su kod dece tumori centralnog nervnog sistema (mozga i kičmene moždine), što ukazuje na izuzetnu potrebu njihovog ranog dijagnostikovanja i lečenja.

Nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka (NURDOR) navodi da se deca obolela od malignih bolesti suočavaju sa teškim, bolnim, dugotrajnim i neizvesnim lečenjem, da su roditelji prepušteni sami sebi u teškim trenucima, a medicinski radnici svakodnevno izloženi stresnim situacijama.

Da bi olakšao proces lečenja, NURDOR je pokrenuo projekat roditeljske kuće – objekti za smeštaj dece i njihovih porodica tokom bolničkog lečenja. Savremeni standardi pedijatrijske onkologije nalažu da deca tokom lečenja što manje borave u bolničkoj atmosferi i da njihov način života bude što sličniji onom u periodu pre bolesti, kao i da njihovi roditelji sve vreme budu uz njih.

Ovoga puta, podrška našim mališanima u nevolji i NURDOR-u dolazi od Džima Klarahana, Amerikanca koji će motorom obići preko 37 evropskih zemalja u humanitarnom pohodu u toku koga se bori ne samo za svog unuka Dreja, već za svu decu obolelu od raka.

Mali Drej ima pet godina. Od tih pet, on se poslednje četiri herojski bori za život. Kada je Dreju 2019. dijagnostikovan tumor na mozgu, morao je da prođe ciklus agresivnih hemoterapija koji je trajao 60 nedelja. I pored početnog uspeha u lečenju, kancer se 2022. vratio.

Uvidevši na primeru svog unuka značaj ranog, pravovremenog otkrivanja raka za uspešan ishod lečenja, Džim Klarahan je 2020. pokrenuo fondaciju sa ciljem podizanja svesti o neophodnosti brze i efikasne dijagnostike dečjih moždanih tumora.

Obišavši 2020. na svom motoru istočni deo Sjedinjenih Država, Džim je probudio najbolje u ljudskim srcima i odlučio da svoju misiju nastavi i preko Atlantika. Od maja ove godine, on je na velikom putovanju kroz Evropu tokom kojeg će preći 21.000 kilometar, 37 zemalja i preko 20 dečjih bolnica, ustanova ili udruženja koje se bave lečenjem dece obolele od kancera.

Na njegovoj mapi nalazi se i Srbija, te će 18. jula Džim Klarahan posetiti NURDOR. On i kompanija RSM pomoći će donacijom za projekat trajnog rešenja za roditeljsku kuću u Beogradu i uputiti apel da se akciji pridruže svi koji mogu da pomognu.

Iako još nesvestan toga, Drej preko svog dede, kompanije u kojoj on radi i zajednice koju čine hiljade ljudi i organizacija okupljenih oko kampanje #Ride4Dray pomaže svoj deci koja su obolela od raka, uključujući i decu Srbije.

(Telegraf.rs)