Manastir Rača dobija Muzej ćirilice: Jedinstvena manifestacija u Srbiji čuva tradiciju našeg pisma
U Bajinoj Bašti već postoji Park ćirilice, prvi izgrađen u Srbiji, ali i u zemljama srpskog govornog područja, koji čuva tradiciju ćirilice
U cilju očuvanja ćirilice, peta ,"Ćirilična baština" održana je u Bajinoj Bašti, a ova manifestacija jedinstven je događaj u zapadnoj Srbiji.
Liturgijom u manastiru Rača počela je peta po redu "Ćirilična baština", a svečano otvaranje bilo je u galeriji Ustanove "Kultura", izložbom najboljih radova učenika koji su učestvovali na konkursu "Ćirilica Baštom cveta".
Manifestacija je u trajanju od četiri dana, a program je bio izuzetno bogat.
Prvog dana otvorena je i izložba eksperimentalne kaliogrofije, autorke Sofije Rabrenović, a sutradan je na glavnoj ulici održana živa biblioteka, dok je u galeriji Ustanove "Kultura" promovisana knjiga "Vuk Stefanović Karadžić", autora Momčila Vukovića i odigrana predstava "Moj otac Vuk Karadžić".
- Punu pomoć i podršku nam je pružila Matica Srpska, kao i profesorka Isidora Bjelaković, koja nam je pomogla u pripremi i organizaciji manifestacije. Ugostili smo akademika Zlatu Bojović, ali i profesore sa četiri univerziteta iz Srbije i Republike Srpske. - rekao je Siniša Spasojević, predsednik Organizacionog odbora.
Treći dan manifestacije posvećen je akademcima i profesorima, koji su za okruglim stolom govorili o temama vezanim za ćirilično pismo, nakon toga predstavljena je zbirka pesama autorke Milice Bakrač "Azbučnik i Vukovanje", dok je pesničko veče održao upravnik Biblioteke Matice srpske, Selimir Radulović.
- U planu je otvaranje muzeja ćirilice u selu Rača. Konkurisali smo kod Ministarstva kulture za rekonstrukciju napuštene seoske škole u Rači, a Državni savet za kulturu nam je odobrio projekat. - kaže direktor Ustanove "Kultura" Milovan Jezdić.
U Bajinoj Bašti već postoji Park ćirilice, prvi izgrađen u Srbiji, ali i u zemljama srpskog govornog područja, koji čuva tradiciju ćirilice i priče vezane za raščansku prepisivačku školu. Ponosna je varošica na Drini na "Ćiriličnu baštinu", jednu od najvećih kulturnih manifestacija u Srbiji, koja čuva i slavi naše pismo, a u Bajinoj Bašti se obeležava već pet godina.
(Telegraf.rs / B. Ilić )